Vatikan Müzesi

Aziz Petrus Bazilikasindan Vatikan şehrinin genel görünümü
Aziz Petrus Bazilikasindan Vatikan şehrinin genel görünümü

Vatikan’a gitmeyi düşünüyorsanız eğer şehirde görmeniz gereken en önemli yer Vatikan Müzesi’dir. Büyük bir müze kompleksi olan Vatikan Müzesi’ni giderek ünlü sanatçıların eserlerini, heykelleri, lahitleri ve mozaikleri görebilirsiniz. Vatikan Müzesi’ne gezi planlıyorsanız size hazırladığımız bu rehberi dikkate alabilirsiniz.

Vatikan Müzesi Hakkında Bilgiler


Vatikan Müzesi ülkede bulunan papaların sanata olan düşkünlüklerinin etkisiyle ortaya çıkmıştır. Çok farklı dönemlere ait heykel, resim, fresk ve mozaikler müzenin farklı bölümlerinde yer alıyor.

Vatikan Müzesi Tarihçesi

Vatikan Müzesi’nin tarihi 16.yy’a dayanıyor. Müze için heykel biriktirmeyi yapan ise sanata düşkün olan Papa II. Julius’tur. Papanın müzenin bulunduğu alana yerleştirdiği ilk heykel ise Apollon heykelidir.

Resmi olarak müzenin ortaya çıkışı 1700 yıllarını bulmuştur ancak Papa II.Julius ardından gelen papalarla aileler koleksiyonlar yaparak müzenin bu güne gelmesine katkı sağlamıştır.

Vatikan Müzesi Bölümleri

Vatikan Müzesi tek bir müzeden oluşmayan aksine müze kompleksi olan bir yapıdır. Bu sebeple müzede çok sayıda bölüm yer alıyor. Bunun için müzenin tam anlamıyla bir gün ayırmak gerekiyor.

1.Sistina Şapeli

Sistina Şapeli Vatikan Müzesi’nin en önemli ve en dikkat çeken bölümüdür. Bu bölümde Michelangelo ve Boticelli gibi ressamlara ait resimler ve freskler sergileniyor. Özellikle Michelangelo’ya ait eserleri görmek isteyenler bu bölüme akın ediyor.

2.Etrüsk Müzesi

Etrüsk Müzesi 19.yy’da Vatikan Müzeleri kompleksine eklenmiş olan bir müzedir. Bu müzede ise Etrüsk isimli medeniyetin ölüleri ile birlikte gömdükleri eşyaları sergileniyor.

3.Pinacoteca

Müze içerisinde yer alan Pinacoteca’da İtalyan resim sanatının en büyük ve en önemli koleksiyonları yer alıyor. Gezenlerin dikkatlerini çekecek bu koleksiyonların en önemli özelliği ise her birinin Napolyon’un İtalya’ya yaptığı seferlerde ele geçirmiş olması oluyor.

4.Pio Clementino Müzesi

Pio Clementino Müzesi’nin yapılışı 1771 yılına dayanıyor. Müzede devletin 16.yy’daki dönemine ait olan heykeller, mozaikler ve lahitler sergileniyor. Yunan Haçı Odası, Yuvarlak Oda, Muses Salonu ve Hayvanlar Salonu müzede görülmesi gereken en önemli yerler arasında yer alıyor.

5.Raphael Odaları

Raphael Odaları, ünlü ressam Raphael ve öğrencilerinin papa için yapmış olduğu eserlerin sergilendiği bir bölümdür. Bu bölüm Vatikan Müzesi’nin Sistina Şapeli’nden sonra en fazla ziyaret alan bölüm oluyor. Heliodorus, Constantinus, Segnatura ve Borgo’da Yangın Odası görülmesi gereken odalar arasında yer alıyor.

6.Çağdaş Dini Sanatlar Müzesi

Vatikan Müzesi’nin bölümlerinden olan Çağdaş Dini Sanatlar Müzesi’nde Hristiyanlığa dair bilinmesi gereken bilgiler yer alıyor. Bu bilgiler resimler ve freskler halinde sergileniyor.

7.Pio Cristiano Müzesi

Pio Cristiano Müzesi’nde Hristiyanlığın erken dönemine ait mozaik, kabartma, lahit ve heykeller sergileniyor. Bu eserlerin büyük bir bölümünün Roma mezarları ve kiliselerinden çıkarıldığı biliniyor.

8.Mısır Müzesi

Mısır Müzesi’ndeki eserlerin bir araya getirilişi 1839 yılına dayanıyor. Müzede 11 oda buluyor ve 9 odada Antik Mısır dönemine ait olan heykeller, insan figürleri ve bronzdan yapılan objeler bulunuyor. Kalan 2 odada ise Suriye, Mezopotamya ve Filistin eserleri yer alıyor.

9.Borgia Daireleri

Borgia Daireleri papaların kişisel olarak kullandığı odaları ifade ediyor. Bu odalarda duvarlarda yer alan resimler ve freskler dikkat çekiyor. Dairelerdeki fresk ve duvar resimlerinin ise Pinturicchio tarafından 15.yy’da yapıldığı biliniyor.

10.Goblenler Galerisi

Goblenler Galerisi müzenin üst katında yer alıyor. Bu galeride Raphael ve öğrenciler tarafından çizilmiş olan goblenler yer alıyor. Bu goblenlerden 12 tanesinin Raphael’e ait olduğu düşünülüyor.

Vatikan Müzesine Nasıl Gidilir?

Vatikan Müzesi Vatikan’ın kuzey bölümünde yer alıyor. Müzeye otobüs, tramvay ve metrobüs ile ulaşılabiliyor. Müzeye gidiş için tramvayı tercih ederseniz 19 nolu hatta binmeniz gerekiyor. Metrobüsü tercih ederseniz de Line A hattına binerek Ottaviano durağında inmeniz gerekiyor. Müzeye gidiş için kullanabileceğiniz otobüs hatları ise 64, 81, 40 ve 62 nolu hatlar oluyor.

Vatikan Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadardır?

Vatikan Müzesi’ne giriş için hem internetten hem de müze önünde yer alan gişelerden bilet almak mümkün oluyor.

Vatikan Müzesi’nin giriş bilet fiyatı ise yetişkinler için 20.90 Euro öğrenciler için 10 Euro oluyor. Müzenin gişe bölümü ve girişi kalabalık olabildiği için gişede sıra beklemek istemezsiniz internetten online müze giriş bileti alabilirsiniz.

Vatikan Müzesi İçin Tavsiyeler

Vatikan Müzesi’ne bir gezi planlıyorsanız size vereceğimiz tavsiyelerle de yapacağınız geziyi daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Müze kompleksi turistlerin büyük ilgi gösterdiği alanlar arasında yer alıyor. Bu sebeple müzeye bilet almadan giden ve gişeden bilet almak isteyenler uzun süre bilet sırası bekleyebiliyorlar. Bunun için gezi öncesinde biletinizi internetten almalısınız. Vatikan Müzesi bilet ve tur çeşitleri için bu yazıyı inceleyebilirsiniz.

Müze girişinde size Vatikan Müzesi Haritası veriliyor. Bu haritayı alırsanız müze kompleksini rahat bir şekilde gezebilirsiniz.

Vatikan Müzesi Ziyaret Günleri

Vatikan Müzesi pazartesi ve cumartesi günleri arasında her gün ziyaret edilebiliyor. Bu günlerde müzenin ziyaret saatleri ise 09.00-18.00 saatleri oluyor. Bu günler dışında ise müze her ayın son pazar günü 09.00-14.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.