Müze’den çarşıya… Bursa’nın turizmini tarih ve çarşıyla buluşturma yolu

OSMANGAZİ BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA DÜNDAR
OSMANGAZİ BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA DÜNDAR

Yıllardır… Yabancı turistin Bursa’ya neden arzu ettiğimiz sayıda gelmediğini her ortamda tartışıyoruz ve çözüm yolları arıyoruz. Fakat kent olarak eksiklerimizi pek görmedik, onları düzeltme yoluna da gitmedik.
Örneğin…
Bursa’ya yabancı turist doğrudan gelmiyor, İstanbul üzerinden otobüsle gelip genelde günübirlik olarak tarihi mekanları geziyor, en fazla öğle yemeği yiyor.
Ne var ki…
Turistleri getiren otobüsler ciddi anlamda park yeri sorunu yaşıyorlar. Genellikle de Ulucami önüne sıra sıra park ediyorlar. Bu da hem turisti, hem de kent trafiğini olumsuz etkiliyor.
İşte…
Turist otobüslerinin park sorunu Osmangazi Belediyesi’nin kente armağan ettiği Panorama 1326 Fetih Müzesi ile çözüldü. Müze yanında ayrılan alan turist otobüsleri için mükemmel bir otopark oldu.
Sonrasını…
Hafta içinde internetteki Büyükşehir Belediyesi Web TV sitesinden yayınlanan ve Ali Haydar Yıldırım’ın sunduğu Bursa’da Ramazan İklimi adlı iftar programının konuğu Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar açıkladı.
Panorama 1326 Fetih Müzesi’nden canlı yayınlanan programda şunu söyledi:
“Turist İstanbul’dan önce buraya geliyor. Panorama 1326 Fetih Müzesi artık Bursa’nın turizm merkezi oldu. Şimdi yeni planlamamızı buna göre yapmamız gerekiyor.”
Üzerinde durduğu şu:
“Panorama’ya turisti getiren otobüsler burada park ediyorlar. Çünkü burası aynı zamanda otobüs parkı. Çünkü şehir merkezinde ve tarihi bölgelerde turist otobüslerini park edecek alan yok.”
Uyarısı şu:
“Bizim de o turisti tarihi Hanlar Bölgesi’ne, çarşıya, şehir merkezine, Yeşil ve Emirsultan’a nasıl kolay götüreceğimizi planlamamız lazım.”
Önerisi de şu:
“Otobüsler misafirleri buraya getirip park edecekler. Turist çarşıya doğru gider, ya da otobüsler çarşıda turisti indirip buraya gelirler, turist çarşıdan buraya doğru gelir, artık o turizm sektörünün işi.”
Düşüncesi şu:
“Biz de, üzerimize düşenleri yaparak bunları destekleyeceğiz. Çünkü hepsi birbirini tamamlayan çalışmalar. Turist gelirse şehirde hareket olur, esnaf ve ticaret gelişir. Bu da Bursa’ya yansır.”