Bilim adamları koronavirüsü, komplo teorileri de nasıl ve ne amaçla yayıldığını tartışıyor

KORONAViRÜS AMERiKA MI YAPTI ÇiN YAPIMI MI
KORONAViRÜS AMERiKA MI YAPTI ÇiN YAPIMI MI

Tarih 19 Aralık 2019… Çin’in Hubei eyaletine bağlı, romantik kent olarak tanınan 13 milyon nüfuslu Wuhan kentinde ölümcül bir virüsün ortaya çıktığı ve hızla yayıldığı duyuldu.
İlk olarak da…
Çinlilerin farklı yemek kültüründen kaynaklı olduğu düşünüldü, yarasa ve yılan kaynaklı olabileceği tahminleri yapıldı.
Buna karşın…
İlk anlarda Çin yönetiminden yüksek perdeden olmasa bile “virüsün dışarıdan geldiği” değerlendirmeleri yansıdı. İlerleyen süreçte de Wuhan’da düzenlenen oyunlar sırasında Amerikan ordusu tarafından getirilmiş olabileceği konuşuldu.
Bu aşamada…
Önce Wuhan karantinaya alınırken, Çin’in başka bölgelerindeki kentlerde koronavirüs görülünce bu kez “Çin’in ekonomik yükselişinin önünü kesmek için kurgulanmış bir virüs olabileceği” tartışmaları gündeme geldi.
Başlangıçta…
Uzaktaki Çin’de yaşananlara seyirci kalan dünya, şimdilerde koronavirüsle mücadele sınavında. Henüz başarılı olan çıkmadığı için, her akşam maç skoru açıklanır gibi hasta sayıları ve can kayıpları açıklanıyor.
Bir yandan da…
Bilim adamları sıcak bakmasa da, üretilmiş virüs yani suni olduğu varsayımından yola çıkan komplo teorileri çok farklı bir noktaya geldi.
O noktada…
Kimileri “Çin ekonomisinin dünyaya egemen olmasını engellemek ve ‘tek dünya devleti’ düzenini kurmak amacıyla virüsü Amerika’nın geliştirdiği” tezini savunanlar, hatta başından beri bunu açık açık söylüyorlar.
Bunlara…
“Dünyayı kendine muhtaç bırakmak için virüsü Çin üretti ve intikamını aldı” diyenler eklendi.
Biz de bugün, bu iki tez doğrultusunda komplo teorileri üzerinden yürümek istiyoruz. Gerçekten de cevabı çok merak edilen sorular var.