Karantinadaki 11 milyon nüfuslu Wuhan’ın en büyük franchaise şirketinin sahibi Bursalı 4 genç, 900 kişinin çalıştığı 20 lokantayı kapattılar!

ÇİN WUHAN KENTİ BURSALI ORTAK HAMBURGER ZİNCİRİ
ÇİN WUHAN KENTİ BURSALI ORTAK HAMBURGER ZİNCİRİ

Aile… Yıllardır Bursa’da özellikle inşaat sektörünün önemli firmaları arasında yer alıyor ve bir çok büyük projeye imza attı. Çelik Palas Oteli’ni alarak da turizm sektörüne girdi.
İşte…
Bursa’nın bilinen isimlerinden biri, Kırcal İnşaat’ın sahibi Mustafa Kırcal’ın yeğenleri Muhittin Kırcal ve Nurettin Kırcal yaklaşık 4 yıldır Çin’de yemek sektöründe önemli işler yapıyorlar.
Kendileri gibi…
Bursalı olan Rafet Ceyhun Arıç ve Gürhan Gür ile birlikte 4 ortak olarak yola çıkıp global bir hamburger markasının Wuhan şubeleşmesini franchaise şirketi olarak üstlendiler.
Kısa sürede, 11 milyon nüfuslu Wuhan’da 900 çalışan ve 20 şubeye ulaştılar. 2016 ve 2017 yıllarında üst üste ürününü sattıkları firmanın en iyi ciro artışı ödülünü kazandılar.
Muhittin Kırcal’la zaman zaman dijital ortamda sohbet ediyoruz. Büyük bir heyecanla daha da büyüme hedeflerini ve çabalarını buradan izliyoruz.
Gelin görün ki…
Dünyada paniğe yol açan ve giderek kâbusa dönüşen koronavirüsünün çıkış yeri Wuhan oldu.
Kentten yaptığı video çekimi ve izlenimlerini bu sütunlarda aktardığımız Bursalı gazeteci Sedat Aydın’ın da vurguladığı gibi, yakın zaman öncesine kadar duygusal şehir olarak tanınan Wuhan bir anda hayalet şehir oldu.
Çünkü…
Kente giriş çıkışlar yasaklandığı gibi, karantina uygulaması nedeniyle kent sakinlerinin evlerinden çıkmalarına da izin verilmiyor.
Bu nedenle…
İnternet üzerinden Muhittin Kırcal’a mesaj yolladık. Meğer, salgının görülmesiyle birlikte Bursalı 4 ortak olarak Türkiye’ye dönmüşler.
Şirketin Türk genel müdürü ise Koca Yusuf adlı askeri uçakla Türkiye’ye getirilenler arasında yer almış. Orada yalnızca Çinli operasyon ekibi kalmış.
“Durum nedir?” sorumuza şu cevabı verdi:
“Wuhan’da, toplam 900 kişinin çalıştığı 20 şubemizi koronavirüsü salgını nedeniyle kapatmak zorunda kaldık. Çünkü insanlar uygulanan karantina evlerinden çıkamadıkları için kentte yaşam durdu.”
Şunu da ekledi:
“Süreci Bursa’dan yönetiyoruz. Sorunun çözülmesi için girişimler var, biz de yakından izliyoruz.”