Bursa’ya turist neden az geliyor, gelen de neden az kalıyor tartışmasını bitirecek öneri: 3 ayrı güzergahta ‘Kent İçi İpek Yolu’ projesi

ESER CEYHAN
ESER CEYHAN

Zaman zaman tekrarlıyoruz… Rahmetli Ekrem Barışık’ın Bursa Belediye Başkanı olduğu 1984-1989 dönemi Bursa Belediye Meclisi gelmiş geçmiş en üretken belediye meclisi olarak görev yaptı.
Adeta proje fabrikası gibi çalışan o meclisin ürettiği bazı projeler bugün bile kent gündeminde ve hedef proje olarak konuşmaya devam ediyoruz.
İşte…
O yapının en üretken isimleri arasında Mimar Eser Ceyhan vardı. Dönemiyle siyasi yapıdan uzaklaştı, ama Bursa için düşünmeye devam ettiğini biliyoruz.
Nitekim…
Hafta içi kahve içmeye uğradığında o günleri ve projeleri konuşurken ajandasını açıp notlarını gösterince heyecanlandık.
Çünkü…
“Bursa turizmini geliştirmek istiyoruz, ama gelen turiste Bursa’yı gösterip tanıtamıyoruz” diye düşündüğü için, turiste Bursa’yı tanıtacak bir proje üzerinde çalıştığını gördük.
Projesi şu:
“Bursa’nın içinde tarihi bölgeleri kapsayan 3 güzergahı Kent İçi İpek Yolu olarak belirleyip gerekli düzenlemeleri yaparsak hem turist Bursa’da daha uzun süre kalır, hem Bursa’nın nasıl bir kent olduğunu görüp farkı anlar.”
Birinci güzergah:
“Panorama 1325 Fetih Müzesi Bursa’nın gururu oldu. Burası başlangıç noktası olmak üzere Yeşil Türbe, Yeşil Cami, Türk İslam Eserleri Müzesi, Kılıç-Kalkan Evi, Irgandı Köprüsü, Kayhan Caddesi, Tuz Pazarı. Büyükşehir Belediyesi tarihi binası, Orhan Camii, Kozahan, Ulucami.”
İkinci güzergah:
“Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleri, Saltanat Kapısı, Sur İçi, Şehadet Camii, Faruk Saraç Moda ve Tasarım Okulu, Muradiye Külliyesi, Muradiye Camii, 17. Yüzyıl Osmanlı Evi Müzesi, Uluumay Osmanlı Halk Kıyafetleri Müzesi, Muradiye El Yazmaları Müzesi, Hüsnü Züber Evi, Arkeoloji Müzesi.”
Üçüncü güzergah:
“Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi, Hünkar Köşkü, Maksem Darphane Kültür Merkezi ve Para Müzesi, Bursa El Nakışları Müzesi, Yaşam Kültür Müzesi, Kent Müzesi, Bursa Bıçak Müzesi.”
Düşüncesi şu:
“Böyle bir tarih zenginliği hiçbir kentte yok. Kent İçi İpek Yolları projesi bu zengin geçmişi turiste gösterip Bursa’yı daha iyi tanıtır.”