Cavit Çağlar’ın yaşam öyküsünü anlayan biyografi tarzının farklı kitabı daha yayınlanmadan güm yüzüne çıkan tarihi fotoğraflar büyük ilgi gördü

3 CAVİT ÇAĞLAR KİTABINDA YAYINLANACAK KURTULUŞ SAVAŞI FOTOĞRAFLARI
3 CAVİT ÇAĞLAR KİTABINDA YAYINLANACAK KURTULUŞ SAVAŞI FOTOĞRAFLARI

Yazar Hulusi Turgut uzunca bir süredir Cavit Çağlar’ın yaşam öyküsünü anlatan kitap üzerinde çalışıyor. Biyografi tarzının çok farklı bir kitabı olacak çalışması sırasında Çağlar’la teması olan herkesle konuşuyor, yaşamının geçtiği yerleri adım adım tarıyor.
5 yaşındayken anne ve babasının kucağında Meriç Nehri’ni kaçak geçen Cavit Çağlar’ın sanayide, sporda, siyasette dolu dolu yaşam öyküsü için en küçük ayrıntıların bile üzerinde günlerce çalışıyor.
İşte…
Ocak 2020’de piyasaya çıkması beklenen bu çok özel kitapta yer alan bazı fotoğraflar Milliyet gazetesinin 30 Ağustos Zafer Bayramı sayfalarında günışığına çıktı.
Bugüne kadar hiçbir yerde yayınlanmamış tarihi fotoğraflar Kurtuluş Savaşı sırasında Türk Ordusu’na esir düşen Yunan Generali Trikopis’in Kayseri’deki esaret günlerini gösteriyor.
Kitapta…
“Siz bizim misafirimizsiniz” muamelesi gören Trikopis’in Kayseri günleriyle Gümülcine’deki Batı Trakya Türkleri’nin kasvetli yaşamının karşılaştırması yapılıyor.