Kafa karıştıran İl Milli Eğitim Müdürleri atama kararnamesinin iç yüzü… Sabahattin Dülger 5 yıl aradan sonra asaleti gelen ilk İl Milli Eğitim Müdürü oldu

L MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ SABAHATTİN DÜLGER
L MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ SABAHATTİN DÜLGER
İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ SABAHATTİN DÜLGER

Cuma sabahı… Geceden kalan haberleri okumak için internet sitelerine bakarken Resmi Gazete’de yayınlanan atama kararnameleri karşımıza çıktı.
Hele…
Haberlerde Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger’in Bursa İl Milli Eğitim Müdürü olarak atandığını okuyunca şaşırdık.
Çünkü…
Sabahattin Dülger 15 Aralık 2017’de Kütahya’dan Bursa’ya İl Milli Eğitim Müdürü olarak atandı ve 20 aydır yetiştiği kentte başarıyla görev yapıyor.
O nedenle…
“Acaba bir karışıklık mı var, atama dönem dönem yenileniyor mu, yoksa bilmediğimiz bir şey mi oldu?” diye düşündük.
Küçük bir araştırmayla da atama kararnamesi iç yüzünü öğrendik.
Konu şu:
Sabahattin Dülger 20 ay önce Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden; çocukluğunun ve gençliğiyle eğitim yaşamının geçtiği, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılığı ve Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yaptığı Bursa’ya İl Milli Eğitim Müdürü olarak Bakanlık görevlendirmesiyle vekaleten atanmış.
Şimdi de…
Üçlü kararnameyle asaleten ataması yapılmış ve prosedür tamamlanmış.
Peki…
Bu normal bir durum mu, yoksa Bursa’ya özel bir sıkıntı mı ortaya çıktı?
Sorumuza cevap veren dostlardan biri “Milli Eğitim camiası için bunlar normal. 6-7 yıl asaleten atama bekleyen müdürler var” dedi.
Sonra da örnek verdi:
“Sabahattin Bey’den önce Veli Sarıkaya 3.5 yıl İl Milli Eğitim Müdürlüğü yaptı, ama asaleti gelmedi. 3.5 yıl vekaleten Bursa eğitimini yönetti.”
Ardından…
Bursa’yı ilgilendiren bir başka bilgi paylaştı:
“Bursa İl Milli Eğitim Müdürü olarak asaleten en son Atilla Gülsar atandı. Yasal düzenleme sonucu 6 yıllık görev süresini doldurduğu için 13 Mart 2014’te görevden alındıktan sonra bir daha Bursa’ya asaleten İl Milli Eğitim müdürü atanmadı.”
Böylece…
İşin aslının ortaya çıkmasıyla sevenlerinin rahatlaması yanında,  “Bursa’nın çocuğu” olan İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger bir de bürokratik ayrıcalık kazanmış oldu.
Hayırlı olsun.