Otoyolu 8 Ağustos’ta açabilmek için ‘tam gaz’ çalışıyorlar, ama tam bitmeden açılacağı için bu kez de ücretli olup olmayacağı tartışılacak

OTOYOL YOĞUN ÇALIŞMA
OTOYOL YOĞUN ÇALIŞMA

Gelişmeyi… 15 Haziran Cumartesi günü “Bayram trafiği otoyolda hedef değiştirdi: 8 Ağustos’ta açılıyor” başlığıyla Olay gazetesindeki sütunlarımızda duyurduğumuzda inandırıcı bulmayanlar olmuştu.
Oysa…
Ankara, tatil dönemleri ve bayramlarda Marmara’dan Ege’ye inanılmaz oranda artan ve mevcut karayolunu adım atılamaz hale getiren trafik yoğunluğu nedeniyle otoyolu bir an önce devreye almayı hedeflemişti.
O nedenle…
İstanbul’dan başlatıp Bursa’dan geçerek İzmir’e ulaşan otoyolun bitirilemeyen bölümleri için müteahhit firmalara hedef tarih verildi.
Böylece…
Otoyol standardında açılan İzmir-Akhisar bölümünün ardından Bursa-Karacabey, Karacabey-Susurluk, Susurluk-Balıkesir ve Balıkesir-Akhisar bölümlerinin aşınma asfaltı olmaksızın binder seviyesinde olsa bile açılması için yoğun bir çalışma başlatıldı.
Gerçi…
Karar duyurulduğunda, yolda çalışma yapan bazı alt yüklenici firmaların “bazı malzeme siparişlerini henüz vermedikleri, ya da yeni verdikleri için yolun yetişmeyebileceği” şeklinde itiraz ettikleri duyuldu, ama Ankara vazgeçmedi.
Gelinen noktada…
Siyasi iradenin kararlı tutumu nedeniyle yolun her bölümünde bugüne kadar görülmemiş yoğunlukta gece-gündüz süren bir çalışma var.
Nitekim…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın cuma günü verdiği direktif üzerine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan apar topar son durumu görmek üzere bölgeye geldi ve yolun değişik bölümlerinde incelemeler yaptı.
Balıkesir’deki açıklamasında da, “önümüzdeki günlerde açılacağını” söyledi.
Bir anlamda…
Tarih vermese de, yolun bayramdan önce açılacağını resmen teyit etti. Aşınma asfaltı ve eksikler ise yol ulaşıma açıldıktan sonra tamamlanacak.
Bu noktada…
Kullanıcılar açısından şöyle bir soru ortaya çıkıyor:
Bursa’dan Akhisar’a kadar aşınma asfaltı olmadan ve bazı eksiklerle otoyol standardı ve kalitesi sağlanmadan açılacağına göre bu bölümden de ücret alınacak mı?
Galiba…
Önümüzdeki günlerde bunu tartışacağız.

İlgili Reklamlar