Sağlık Bakan Yardımcısı Eldemir açıkladı: Restoran ve kafelerde sigara içilen bölümün kapısı bile ayrı olacak, görülmeyen yerde sigara içilebilecek

SAĞLIK BAKAN YARDIMCISI HALİL ELDEMİR
SAĞLIK BAKAN YARDIMCISI HALİL ELDEMİR
SAĞLIK BAKAN YARDIMCISI HALİL ELDEMİR

Gerçi… Hükümette Bursa’dan bir Bakan yok, ama çocukluğu ve gençliği Bursa’da geçen, eğitim ve iş yaşamı Bursa olan, ailesi de Bursa’da yaşamaya devam eden bir Bakan Yardımcısı var:
Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir.
Geçen dönem AK Parti Bilecik Milletvekili olarak parlamentoda görev yapan Eldemir’le zaman zaman sohbet ederiz.
Önümüzdeki sürece ilişkin sağlık alanında yapılacakları konuşurken “Aslında en önemli adımı toplum sağlığı alanında atıyoruz” dedi ve şunu söyledi:
“Geçenlerde Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca restoran ve kafelerde sigara içilen bölümlerle ilgili düşüncelerini paylaştı.  Bakanlık olarak bu konuyu çok önemsiyoruz.”
Şunu vurguladı:
“Bakanımızın da söylediği gibi, ne yazık ki restoran ve kafelerde en güzel bölümler sigara içenlere ayrılıyor. Sigara içmeyen çoğunluğa ise maalesef mekanın arka taraflarındaki yerler lâyık görülüyor.”
Devam etti:
“Bu nedenle, Sağlık Bakanlığı olarak konuya köklü çözüm getirecek bir düzenleme hazırlığı içindeyiz. Sigara içmeyi özendirici ya da cezbedici değil, caydırıcı olacak bir çalışma yürütüyoruz.”
İpucu da verdi:
“Restoran ve kafelerde sigara içilen ve içilmeyen bölümlerle ilgili düzenleme tümüyle değişecek. Sigara içilen bölümlerin girişi bile ayrı kapıdan olacak.”
Şu uyarıyı yaptı:
“Sigara içilebilen bölümden dışarı asla duman sızmayacak, havalandırma sistemleri de çok güçlü olacak ve mutlaka çalışacak.”
Bu bölümlerin ruhsatlandırmasının da ona göre olacağını ifade edip, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın üzerinde durduğu noktaya döndü:
“Artık sigara içmeyenler mekanın ön tarafında, manzaralı ve güzel yerinde olacaklar. Bazı mekanlar kapı önünde sigara içme alanı düzenliyor. Yeni düzenlemeyle bu da olmayacak.”
Onun da ipucunu verdi:
“Restoran ve kafelerin arka tarafında kapalı bölümler sigara içme alanı olarak düzenlenecek. Kimsenin görmediği bir yerde sigara içilebilecek.”