Doğancı tünelinde Karayolları teknil nezaretçi eşliğinde kontrollü patlatma yaptı… Dağ Yolu projesinde kritik aşama işte böyle aşılıyor

DAĞ YOLU PROJESİ DOĞANCI TÜNELİ PATLATMA ANI
DAĞ YOLU PROJESİ DOĞANCI TÜNELİ PATLATMA ANI

Ruhunda… Tam anlamıyla Karayolculuk var. O nedenle, Bursa’nın ulaşımla ilgili tüm projelerini yakından izliyor, sahip olduğu deneyimle önerilerini ortaya koyuyor. Biz de sık sık bu sütunlarda bilgilerinden yararlanıyoruz.
İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl arazide çalıştığı dönemlerin heyecanıyla bu kez Dağ Yolu projesinin en kritik noktası olan Doğancı Tüneli’nde gerçekleştirilen patlatmayı paylaştı.
Konu şu nedenle ilginç:
Sert kayalık arazide tüneli açabilmek için dinamitle kontrollü patlatma gerekiyordu. Karayolları projeye özel ruhsat aldı ve hafta sonu teknik nezaretçi eşliğinde tünelde ilk dinamitle patlatma yapıldı.
Tözün de patlatma anında tünelden çıkan toz bulutu görüntüsünü gönderirken şunu söyledi:
“Bu yol yalnızca Orhaneli, Büyükorhan, Harmancık’ı değil, Dursunbey’den Tavşanlı’ya kadar olan bölge için de Bursa’yı merkez haline getirecek.”
Bu arada…
AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin’in projeyi çok yakından takip ettiği, gece 12’de bile şantiyeyi aradığı kulaktan kulağa anlatılıyor.