Büyükşehir ihale hazırlığı yapıyor… Kent içi ulaşımda öncelik Şehir Hastanesi metrosu projesinde

BURSARAY EMEK BALAT ŞEHİR HASTANESİ HATTI
BURSARAY EMEK BALAT ŞEHİR HASTANESİ HATTI

Aslında… Planlama süreci Şehir Hastanesi projesiyle birlikte başladı. Hatta, hızlı tren için Bursaray hattının Emek’ten Balat’a uzatılacak bölümü Şehir Hastanesi için başlangıç noktası düşünüldü.
Ne var ki…
Şehir Hastanesi inşaatı hızla ilerlerken, hazırlıklarına Büyükşehir Belediyesi geçen döneminde başlanan Bursaray’ı uzatacak proje, başta finansman olmak üzere hesapta olmayan engellerle karşılaştı.
Gelinen noktada…
Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir’in, son aşamaya gelen Şehir Hastanesi’nin yıl ortasında açılacağı açıklamasını duyurduk.
Ardından…
Kentin sağlık yatırımları kapasitesini yükseltecek hastane kampusu özelliği taşıyan Şehir Hastanesi’ne ulaşımla ilgili gelişmenin bilgisini de AK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin verdi.
Dedi ki:
“54 kilometrelik raylı sistem hattının büyük bölümünü AK Parti’li belediye başkanları yaptı. Kestel’den başlayıp bir kolu Emek’e, diğer kolu Uludağ Üniversitesi’ne uzanan hattımız var.”
Gelişme şu:
“Emek’te biten Bursaray hattını hızlı trenle buluşturup Şehir Hastanesi’ne götürecek proje için Büyükşehir Belediyemiz ihale hazırlığı yapıyor.”
Projeye göre…
Yüzde 70’i yeraltından tünelle gidecek 4.2 kilometre uzunkuğundaki hattın öncelik nedenini şöyle açıkladı:
“Şehir Hastanesi devreye girdiğinde ulaşımını raylı sisteme entegre ederek çözmemiz gerekiyor. O neden Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş gündemin önce bu projeyi aldı. Yeni dönemin ilk projesi bu olacak.”
Şöyle devam etti:
“Bursaray’ı Uludağ Üniversitesi’nden Görükle’ye de götürüp Görükle’yi raylı sistemle entegre etmemiz gerekiyor.”
Şunu da ekledi:
“Bir de, Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi, Gürsu’dan başlayıp Yıldırım ve Osmangazi’yi içine alarak Çalı gelişim bölgesine uzanan ve tamamı yeraltından giden metro projemiz var. Onu da yapacağız.”