Denize açılan kapıdan sonra demiryolu kapısı da açılıyor… Mudanya Yolu ve Geçit trafiğine hızlı trene uyum projeleri!

MUDANYA YOLU HIZLI TREN İÇİN UYUM PROJELERİ GEÇİT KAVŞAĞI
MUDANYA YOLU HIZLI TREN İÇİN UYUM PROJELERİ GEÇİT KAVŞAĞI

Görünen o ki… Şunu göz ardı etmemek gerekiyor: Bursa’nın İstanbul’a açılan iki kapısı var. Bu kapılardan biri kara yolu olarak bugün İstanbul Caddesi adı verilen eski Yalova Yolu yıllardır tek ulaşım bağlantısı yükünü taşıdı.
Buna…
Mudanya ve Güzelyalı’dan deniz otobüsü ve feribot seferlerinin başlamasıyla açılan deniz kapısı eklendi.
Üstelik…
O deniz kapısı feribot taşımacılığıyla aynı zamanda İstanbul-Eğe ulaşımında bağlantı noktası haline dönüştü ve özellikle yaz mevsiminde trafiği arttırdı.
Nitekim…
Mudanya Yolu bu nedenle iki şeritten üç şeride çıkarılarak yeniden yapıldı.
Şimdiyse…
Mudanya Yolu trafiğine Bursa’nın demiryolu kapısı da ekleniyor.
Çünkü…
Önümüzdeki süreçte iki demiryolu taşımacılığı birden yolu kullanmaya başlayacak. Demiryolu bağlantılarından yük treni için projede Balat’ın arka tarafı düşünüldü, ama henüz kesinleşmedi.
Buna karşın…
Hedeflenen sürede planlanan adımlar atılamasa bile, elbet bir gün bitecek olan hızlı trenin Bursa Garı 2012 yılında temelinin atıldığı yerde yapılacak. Bu durum kesinleşti.
Üstelik…
Bursa Garı, 20 Ekim 2016 günü bu sütunlardan duyurduğumuz gibi, alışılmış istasyonlardan farklı olacak. Çünkü yer zeminine değil, yerden yüksekte ve viyadük üstüne yapılacak.
Bu da…
Mudanya Yolu’nun yaz mevsimi, tatil günleri ve feribot/deniz otobüsü saatlerinde sıkışan trafiğini biraz daha artıracak. Hele yük treni istasyonu da aynı bölgeye yapılırsa, yola bu kez de kamyon trafiği girecek.
Bu da…
Geçit’in zaten zor geçilen trafiğini daha da geçilmez hale getirecek.
İşte…
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe tüm bunları göz önüne alarak Mudanya Yolu’nda hızlı trenle uyumlu yeni rahatlatma projeleri hazırlamak üzere harekete geçirdi.
Yoldan kavşağa, Bursaray güzergahından çevre düzenlemesine kadar trafiğin hızlı trenle uyumu projeleri üzerinde çok önemli çalışmalar yapılıyor.
Hedefte de, hızlı tren bitmeden projeleri tamamlamak var.