Mudanya 2700 yıllık geçmişini fark etti… Myrleia antik kenti için hem dünya mirası, hem arkeolojik SİT başvurusu geliyor

MUDANYA MYRLEİA ANTİK KENTİ
MUDANYA MYRLEİA ANTİK KENTİ

MUDANYA MYRLEİA ANTİK KENTİ40 yıl önce gazeteciliğe başladığımızda abi olarak elini uzatan ve ilk günden beri de abiliğini sürdürenlerden biridir Aziz Bükey bizim için. Üzerimizde emeği ve hakkı vardır. Örneğin, bugünkü teknolojinin çok uzağında olan fotoğraf makinalarıyla futbol ve gol fotoğrafı çekmeyi ondan öğrendik.
Merkezdeki yorucu yıllarının ardından Mudanya’da kendine yeni bir yaşam kurdu, ama gazetecilikten asla vazgeçmedi. Yayınladığı Egemen Gazetesi ile bildiği işi yaparak Mudanya’ya hizmet ediyor.
Geçenlerde…
Sohbet ederken küçük bir uyarıda bulundu:
“Mudanya son zamanlarda gündeme hep siyasi polemikleri ve belediyeler arası çekişmeleriyle geliyor. O nedenle de çok önemli konular gözden kaçıp ikinci plana düşüyor.”
Şuna dikkat çekti:
“Mudanya 2 bin 700 yıllık geçmişi olan bir kent. Bursa kadar eski. Fakat bugüne kadar Myrleia antik kenti pek önemsenmemiş. Kazma vurulan her yerinden tarih fışkıran Mudanya şimdi tarihiyle tanışıyor.”
Aslında…
Dikkat çektiği Myrleia antik kenti ilk kalıntıları 2010 yılında, Mudanya’nın Bursa yönünden girişinde yapılmak istenen alışveriş merkezi inşaatı sırasında ortaya çıktı.
Ardından…
Söz konusu alışveriş merkezinin karşısında kalan, yolun üstünde ve Sanayi Sitesi’nin alt tarafında yapılmak istenen bir inşaatın temel kazısında da çok önemli antik kent kalıntılarına rastlandı.
Çıkan kalıntılar arasında cadde var, yapıların duvarları ve temelleri var. Ayrıca künkler, kanallar, seramik fırınlar da bulundu.
İşte…
Bu gelişmeden sonra Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz iki kritik hazırlık başlattı.
İlkinde…
Myrleia antik kentinin birinci derece arkeolojik SİT alanı ilan edilmesi için Koruma Kurulu’na başvurmaya hazırlanıyor.
İkincisi ise heyecan verici:
Myrleia’nin dünya mirası listesine alınması için Birleşmiş Milletler’in kültür örgütü UNESCO’ya başvurmak üzere hazırlıkları başlattı.