Hasta yatağında bile Uludağ Üniversitesi ile rektörü Türk olan Rouen Üniversitesi’ni buluşturdu

Kazayı Bursa kamuoyu biliyor… AK Parti Bursa Milletvekili ve Avrupa Parlamentosu Üyesi Tülin Erkal Kara salı günü Ankara’ya giderken İnegöl yakınlarında geçirdiği trafik kazası sonucu yaralandı.
Kara kaza sonrası taburcu oldu ve halen de Bursa’daki evinde tedavisi devam ediyor.
Ancak…
Yaralı halde hasta yatağında yatarken bile üzerine aldığı sorumlulukları yerine getirebilmek için girişimlerini sürdürüyor.
Örneğin…
Bir süredir Uludağ Üniversitesi ile Fransa’nın Rouen Üniversitesi arasında ilk ilişkilerin kurulmasını sağlayıp aracılığını üstlendiği ve öğrenci değişim programı olan erasmus anlaşması için devrede olmaya devam ediyor.
Nitekim…
Rouen Üniversitesi’nin Türk rektörü Prof. Dr. Cafer Özkul, eşi Prof. Dr. Çağlayan Özkul ile birlikte erasmus anlaşmasını imzalamak üzere Bursa’ya geldiler. İmza töreni bugün Uludağ Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek.
Konun arka plan öyküsü çok ilginç.
35 yıl önce Türkiye’den Fransa’ya göç eden Prof. Dr. Cafer Özkul üstlendiği Rouen Üniversitesi Rektörlüğü görevi yanında, Rouen kenti doğumlu olan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’ın da en yakınındaki isimlerden biri.
Hatta…
Hollande ile birlikte Türkiye’ye gelen Prof. Dr. Özkul, geçen hafta da Fransa Cumhurbaşkanı’nın Meksika gezisindeydi.
TBMM Fransa Dostluk Grubu’nu geçen yıl Rouen Üniversitesi’nde ağırladığında Rektör Prof. Dr. Cafer Özkul’la tanışan Bursa Milletvekili Tülin Erkal Kara, orada yaptığı görüşmelerde Uludağ Üniversitesi ile erasmus programı kapsamında anlaşma önerdi. Kabul görünce durumu Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kamil Dilek’e iletti.
O süreç üniversiteler arası görüşmeler sonunda bugün imzalanacak protokol aşamasına geldi.