Emniyet Müdürü Durmuşlar: Bursa, örnek olacak model

Türkiye’nin 1980 öncesi yılları anarşi ve terörle anılıyor. O yılların son dönemi olan 1978-1980 arası biz de çalıştığımız Doğru Hakimiyet gazetesinde polis-adliye haberlerini takip ediyorduk.
O nedenle…
Günümüzün büyük bölümü Emniyet Müdürlüğü’nde geçiyordu. Hatta bazı geceler olayları izlerken Emniyet’in kapısında sabahlıyorduk.
Devlet eski Bakanı ve Olay Medya Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Çağlar’ın Sifaş Genel Müdürü Mustafa Çağlar ve Olay Medya yöneticileriyle birlikte göreve yeni atanan Bursa Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar’ı ziyaretini izlerken ister istemez o yılları düşündük.
Açıkçası…
Aktif siyaset yaptığı dönemlerde Bursa Emniyet’i için çok önemli katkılara öncülük eden Çağlar’la yeni Emniyet Müdürü Durmuşlar arasındaki sohbet çok keyifliydi.
Özellikle…
Durmuşlar’ın kısa süre içinde edindiği izlenimlerden yola çıkarak çizdiği Bursa profili önemliydi.
“Bursa çok özel ve çok güzel bir kent” diyerek söze başlayan yeni Emniyet Müdürü Durmuşlar ilk tespitini şöyle aktardı:
“Başka şehirlerde sinirli davranışlar öne çıkarken Bursa insanı hoşgörülü davranıyor. Üstelik Bursa’da dayanışma gördüm.”
Şu gözleminin de altını çizdik:
“Bursa çok göç alan bir kent. Fakat göçle gelen insanlar çalışma ortamında entegre olmuşlar. O bakımdan Bursa, Türkiye’ye örnek olacak bir model.”
Ziyarette…
Çağlar da kentle ilgili değerlendirme yaparken şunları söyledi:
“Bursa insanı yardımseverdir, hoşgörülüdür. Kavgacı değildir, kolay kavga etmez. İyi muamele gördüğünde iyi davranır. Adaletli davranılmasını önemser. O nedenle Bursa huzur şehridir. Bursa’ya hizmet önemlidir.”