CHP’de İl ile Osmangazi arasındaki liste krizi İl Başkanı Metin Çelik’in istifasını getirdi

Belediye meclisi aday listeleriyle ilgili krizi Bursa’da çözemeyen CHP’de dün akşam Ankara’dan sürpriz istifa haberi geldi.
Önerdiği isimlerin listede yer almadığını düşünen CHP İl Başkanı Metin Çelik istifa ettiğini açıkladı. Genel Başkam Yardımcıları tarafından ikna edilmeye çalışılırken de Bursa’yı arayıp İl Yönetim Kurulu’ndan da istifa etmelerini istedi.
Ankara’dan gelen haberlerde adeta istifa satrancı yaşandığı, Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca ile Osmangazi Adayı Erkan Aydın’ın da zaman zaman istifa düşündükleri konuşuluyor.
Bu arada…
Görüşmelerde CHP Osmangazi Belediye Meclisi Aday Listesi sürprizi de ortaya çıktı: Abdullah Biçen.
Aslında…
Biçen’i kent kamuoyu merkez sağ siyasetçi olarak tanıyor. DYP’nin kuruluşunda görev aldı, bir dönem Hüsamettin Cindoruk liderliğinde kurulan Demokrat Türkiye Partisi’ne kurucu olarak geçip İl Başkanlığı üstlendi. Fakat daha sonra yeniden yuvaya dönüp DP İl Başkanı olarak görev aldı.
DP’deki siyasi mücadelesini noktaladıktan sonra Eylül 2012’de demokrasi sevdalıları rumuzuyla bir grubun oluşmasına öncülük etti. Siyasete proje katmak üzere oluşturulan gruba daha sonra Bursa Demokrasi Hareketi adı verildi ve yurt genelinde yaygınlaşması için çalışıldı.
Bu dönem ise…
CHP Büyükşehir Adayı Necati Şahin’i destekleyenler arasında siyasi çalışmalara katılıyordu.
Dün Ankara’da CHP Osmangazi Belediye Meclisi Aday Listesi içindeki 5 kişilik başkan kontenjanı bölümünün ilk sırasında yer alması kesinleşti.
Bu durumda…
Osmangazi Belediye Başkanlığı’CHP Adayı Erkan Aydın kazanırsa, Biçen de kontenjandan belediye meclisi üyesi olacak.
İlk sırasında mimar Recep Çohan’ın yer aldığı CHP Osmangazi Aday Listesi’nin beşinci sırasında ise Necati Şahin kontenjanı olarak İnşaat Mühendisi Serkan Savu bulunuyor.