Erdoğan’ın belediye başkanlığında İstanbul Valisi ile yaşadığı kriz yerel yönetime yeni model oldu

Aslında… Erol Çakır adı Bursalılar için yabancı değil. 21 Temmuz 1991-20 Ocak 1992 tarihleri arasında, yani 6 ay Bursa Valisi olarak görev yaptı.
Ama…
Bu kısa süre içinde bile, adına kriz denilen ve yönetim anlayışından kaynaklanan kimi küçük gerginliklerin içinde oldu.
Fakat…
Asıl büyük kriz 6 Ağustos 1998 tarihinde İstanbul Valisi olmasıyla başladı. Çakır atandığında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, 1994 yerel seçiminde seçilen Recep Tayyip Erdoğan görev yapıyordu.
Vali Çakır ile Başkan Erdoğan’ın frekansları hiç tutmadı.
O günlerde…
Çin gezisine Vali Çakır’ın izin vermemesi üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İdare Mahkemesi’ne yaptığı başvuru gündemde geniş yer bulmuştu.
Yine…
Ziyaretine gelen Vali Çakır’ın konuşma sırasında “Üniversite burslarını kendi militanlarınıza veriyorsunuz” sözüne Başkan Erdoğan’ın sert tepki gösterip, “Bu ifadenizi kınıyorum, üzüldüm. Bu tür bir ifade kullanamazsınız” dediği de arşivlerde yer alıyor.
O dönem…
Çalışmaları kilitlediğini söylediği Vali Çakır ile yaşadığı krizler, bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için yeni bir yerel yönetim modelinin altyapısını oluşturdu.
Kafasındaki yeni sistemi de Pakistan dönüşü uçakta açıkladı. Açıklaması Vatan gazetesinde dün “Seçilmiş Valiler” manşetiyle yer aldı.
Gerçi…
Konu dün itibariyle Türkiye kamuoyuna “seçilmiş vali” yorumuyla yansıdı ama Başbakan Erdoğan’ın kafasındaki yeni model valilerin seçilmişliğinden çok belediye başkanlarının yetkilerinin arttırılmasına yönelik.
Nitekim…
Açıklamasında “vali-başkan çatışmalarıyla yerel yönetimlerde yaşanan iki başlılığın ortadan kaldırılması” ifadesi aslında yetkileri arttırılıp güçlendirilmiş belediye başkanları projesinin ana çerçevesini oluşturuyor.
Bununla ilgili ilk bilgileri 15 Kasım 2012 günü bu sütunlarda paylaştık. “Yeni modelde vali yok: Süper Büyükşehir” başlıklı yazımız Olay’ın birinci sayfasında da “Hedef 7 ile süper başkan: Valisiz Büyükşehir” manşetiyle yer aldı.
Yazıda…
Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Bursa, Antalya ve Konya illerinin yeni sistem için pilot iller olarak belirlendiği bilgisini de aktardık.
İşte…
Başbakan Erdoğan’ın iki gün önce Pakistan dönüşü sırasında yaptığı yeni yerel yönetim modeline ilişkin açıklama, aslında 15 Kasım tarihli yazımızın teyidi, yani doğrulaması anlamına geliyor.
Dahası…
Başkanlık sistemiyle birlikte Türkiye’nin yeni tartışma konusunu da gün yüzüne çıkarmış oluyor.