Siyaset Okulu’nda usta siyasetçi Arınç’tan altın gibi öğütler

Düşüncemizi sık sık tekrarlıyoruz… Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç çok deneyimli bir siyasetçi. Teşkilattan geliyor. Siyaset yaptığı partilerin en alt kademesinde de, en etkili noktalarında da bulunmuş. Siyaset yapmanın bedelini de ödemiş, ödülünü de almış. En dibi de görmüş, zirveye çıkmanın mutluluğunu da yaşamış.
Bunun yanında…
Çok iyi bir hatip. Etkileyici konuşma stiline sahip. Sakin bir ses tonuyla konuşuyor ama sözünü de sakınmıyor. Kürsüden sesi çok gür çıkanlardan daha etkili olabiliyor.
Bazı zamanlar…
Polemikten beslenen bir özelliği olduğunu da kaydetmek gerekiyor.
Gerçi…
Dün daha önceki konuşmalarında olduğu kadar formda değildi ama Bahçeşehir Üniversitesi’nin İstanbul dışında ilk kez Bursa’da düzenlediği Siyaset Okulu sertifika programının açılış dersi olarak Arınç’ın konuşmasını dinlerken bu değerlendirmeler aklımızdan bir kez daha geçti.
Gerçi…
Dünkü konuşmasında polemik yerine uyarı ve deneyim paylaşımı olarak da adlandırılabilecek yaşanmışlıklara ilişkin notlar vardı ama yaptığı siyaset tanımlamaları dikkat çekiciydi.
Örneğin…
“Duvarın üstünden düşmemeyi” de siyaset kabul etti. Duvardan düşme noktalarından biri olan sivil-asker ilişkileri ile ilgili olarak, Türkiye’nin son 62 yılı içinde askerin müdahalesi nedeniyle kesintiye uğramış dönemleri anımsattı.
“Geçmişte askerin tavrına göre hükümetler düşer, ya da ayakta kalırdı” derken sözü şuraya bağladı:
“Demokrasinin güçlü olması, Meclis’in güçlü olmasına bağlı. Meclis’in güçlü olması da siyasetin güçlü olmasına bağlı.”
Geçmişte Meclis’in güçlü olmadığını vurgularken, siyaset alanının geniş olması çağrısını yapıp ekledi:
“Türkiye’nin sorunlarını siyasetle çözüyoruz.”
Sonra da siyasetçiler için çok önemli bir uyarı yaptı:
“Siyaseti çıkar mekanizması değil, toplumun sorunlarına çözüm için manivela görmeli.”
Fıkra tadındaki kimi yaşanmış olaylar ve anılarla süsleyip aktardığı şu tespitin de altını çizdik:
“Siyasetin yaş ortalaması aşağı iniyor. 30 yaş altına inilmesi için Meclis Başkanlığım döneminde iki kez gizli oylama yapıldı, reddedildi. Üçüncüde zorla kabul edilebildi.”
Salonun neredeyse dörtte üçünün gençlerden oluştuğu bir toplantıda paylaşılan bu tespit, aslında siyasetçilere ayağınızı denk alın” uyarısından başka bir şey değil.


“Şartları tutan aday olur”

Siyaset Okulu Bursa’nın ilk dersinde konuşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın gündemindeki konulardan biri Cumhurbaşkanlığı seçimi idi.
Yalnızca Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül isimlerinin konuşulduğunu, “ikisinden birinin seçileceği” izlenimi verildiğini kaydeden Arınç’ın şu sözleri dikkat çekiciydi:
“2 yıl sonra yapılacak seçime odaklanıp senaryolar uydurmak, vakti boşa harcamak olur. Şartları tutan aday olur.”

Arınç: Bağıran kullanılır-

Siyasette polemik hep oldu, dünya döndükçe de olacak. Fakat siyasi üslup soruna dönüşebiliyor.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç buna dikkat çekerken “Üslupsuzluğun siyasete itibar kaybettirdiğini” söyledi.
Ardından…
Bağırıp çağıranların kendisinde iz bırakmadığını vurgulayıp “Kimi kürsüde bardak kırıyor, kimi bardak bulamıyor kendini kırıyor dedi ve uyardı:
“Bağırıp çağıran siyasette uzun ömürlü olmaz, kullanılırlar ve atılırlar.”