Bursa’nın projesi BM’nin gündeminde

Her yıl haziran ayında yapılan Rio Zirvesi, bir anlamda dünyanın çevre zirvesi olarak kabul ediliyor.
Kısa adıyla UNDP olarak bilinen Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı kapsamı içinde Rio+20 Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Konferansı adıyla gerçekleştirilen organizasyonda, dünyaya örnek gösterilecek çevre projeleri ele alınıyor.
Bu yıl…
UNDP’nin kolaylaştırıcılığında yürütülen Sürdürülebilir Kalkınma ve Yeşil Ekonomi kapsamında Kamu Kurumları En İyi Ülke Uygulamaları projeleri zirveye katılacak ülkelerde belirlendi.
Türkiye’de Kalkınma Bakanlığı önderliğindeki değerlendirmeler sonunda, Bursa’dan özgün bir çevre projesi listede yer aldı.
Projeyi…
2004 yılında Köy Hizmetleri İl Müdürü olduğu dönemde Kemal Demirel hazırladı. Demirel daha sonra Bursa İl Özel İdaresi Genel Sekreteri olarak da projesini başta Nilüfer Çayı olmak üzere Uluabat ve İznik göllerinde uyguladı.
Sonra da…
İl genelindeki tüm su kaynaklarına doğal arıtma içeren bu çevre projesini Yapay Sulak Alanlarla Evsel Nitelikli Atıksuların Arıtılması Projesi adıyla yayıp uyguladı.
İşte…
Demirel’in daha Köy Hizmetleri İl Müdürü olduğu dönemde hazırladığı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri olarak da uyguladığı bu özgün çevre projesi, Birleşmiş Milletler tarafından haziran ayındaki Rio Zirvesi’ne örnek alınacak proje olarak sunulacak.
Dünyanın geleceğiyle ilgili en büyük kaygılar su üzerine yoğunlaşıyor. Hatta yakın gelecekte suyun savaş gerekçesi bile olacağı öngörülüyor.
Zaten…
Projenin önemi ve dünyaya önerilme nedeni de bu. Suyun bu kadar önemli olacağı bir gelecekte, su kaynaklarının korunması amaçlanıyor,
Ne var ki…
Kemal Demirel’in projesini Kalkınma Bakanlığı alıp Birleşmiş Milletler’e önerirken, BM de haziran ayında Rio Zirvesi’nde dünyaya önerme kararı alırken, zirvedeki sunum noktasında bir küçük çelişki ortaya çıktı.
Çünkü…
Projenin sahibi olan Kemal Demirel yaklaşık 2.5 ay önce İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği görevinden alındı. Yerine de Gemlik Kaymakamı olan Bilal Çetin atandı.
Bu durumda…
Proje İl Özel İdaresi uygulaması olduğu için, üreten Demirel yerine yeni Genel Sekreter olan Çetin zirveye katılmak için Rio’ya gidecek.