Deniz Kuşu’ndan sonra İDO ro-ro için gemi ve iskele için yer arıyor

Hafta içinde… Kısa adıyla  olarak bildiğimiz İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesi’nin Yönetim Kurulu Başkanvekili ve Murahhas Aza’sı, yani CEO’su Önder Sezgi’yi ağırladık.
Sabah İstanbul’dan geldi, Olay’da konuğumuz oldu, öğle saatlerinde de İstanbul’a döndü.
Bunları şunun için yazıyoruz:
Eskiden İstanbul’a günübirlik gidiş-gelişler tam gün kayıp oluyordu. Şimdi denizden hızlı ulaşım iki büyük kent arasını kapattığı için kent içi gibi ziyaretler yapılabiliyor.
Dahası…
Hızlı feribot ve saat başı Kabataş-Burgaz karşılıklı deniz otobüsü seferlerinin ardından İDO yeni projesi Deniz Kuşu ile bu yolculuğu deniz üstünden adeta uçarak 20 dakikaya indirmeyi planlıyor.
Yanı sıra…
İDO CEO’su Önder Sezgi, her gündeme gelişinde Bursalılar’ın yüreğini ağzına getiren ro-ro projesiyle ilgili gelişmeleri de aktardı.
Bu proje…
Tırları İstanbul trafiğine sokmadan Marmara’nın güneyine taşımayı hedefliyor. Sezgi de, “En önemli projemiz” dediği ro-ro taşımacılığı hazırlıkları kapsamında şunu söyledi:
“Ambarlı’da kendi arazimiz var. Fakat Tekirdağ’da başka bir liman da kiralayabiliriz. Oradan tırları Marmara’nın güneyine taşıyacağız.”
Şunu açıkladı:
“Fizibilitelerimizi bitirdik. Yolcu ve araç trafiği izinlerini almak üzereyiz. Hatta gemi bakıyoruz. Birçok ülkedeki seçenekler üzerinde duruyoruz.”
Peki, ro-ro hattının Marmara’nın güneyindeki ayağı neresi olacak? İşte Sezgi’nin cevabı:
“Henüz hattı kesinleştirmedik. Birkaç alternatifimiz var, onların üzerinde çalışıyoruz.”
Yine de ipucu verdi:
“İki hattımız olabilir. Bu hatlardan biri Bandırma olabilir.”
Ya ikinci hat?
“Otoyoldan Gemlik Serbest Bölgesi ve limanın olduğu kavşağa bağlantı olacak. Bu bölge düşünülebilir.”
Şunu vurguladı:
“Her gemi 200 tır getiriyor. Bu tırların bir anda gemiden çıkması yaşam merkezlerine olumsuz etki edebilir. O nedenle iskele için yer seçerken çok dikkatli olmamız gerekiyor. Biz de buna özen gösteriyoruz.”

-Büyükşehir’den öneri bekliyor-

İDO CEO’su Önder Sezgi çok önemsediği noktanın altını çizdi:
“Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Recep Altepe’ye düşüncemizi anlattık, önerisini sorduk. Bize yollardaki oluşacak araç yoğunluğuyla ilgili endişelerini anlattı.”
Şunu da ekledi:
“Buruluş’la da görüşüyoruz, önerilerini alıyoruz.”

İlgili Reklamlar