Seçmen liderlere yöneldi, ortalık sessiz

İzleyen herkes hemfikir… Bugüne kadarki en sessiz seçim sürecini yaşadık. Seçmenin ilgisi umursamazlık düzeyinde.
Haftalardır…
Meslektaşlarımız bu konuya kafa patlatıyorlar ve seçmenin sessizliğinin sosyolojik nedenleri üzerine araştırmalar yapıyorlar.
Buna karşın…
Sokakta seçime ilgisiz davranan seçmen liderleri dinlemek için meydanlarda coşkulu görüntüler veriyor. Bursa’daki mitinglerin hepsinde meydanda bu görüntüler yansıdı.
Liderlerin seçim kampanyaları kapsamında devam eden yurt gezilerindeki  mitinglerden, başka kentlerin meydanlarında da büyük kalabalıklar toplandığını ve coşkulu toplulukların ortaya çıktığını hep birlikte izliyoruz.
İşte, seçmen sessizliğinin sırrı tam da burada.
Çünkü…
Seçmen, siyasi partilerin açıkladığı listelerdeki milletvekili adaylarının çoğunu tanımıyor. Tanımadığı için de ilgisiz ve umursamaz bir hava ortaya çıkıyor.
Buna karşın…
Tanımadığı adaylar yerine, seçmenin meydanlarda liderlere yöneldiği görülüyor.
Oysa…
Geçmiş seçimlerde partiler daha çok tanınan kişileri aday gösterir, bu da seçmen üzerinde heyecana yol açarak partilere katkı sağlardı.
Bu seçimdeki adayların çoğunu seçmen tanımadığı için, tüm yük liderlerin performansına ve parti teşkilatlarının/örgütlerinin çabasına kaldı.
O noktada da…
Her kesime ulaşabilen, kişisel ya da toplumsal sorunları çözebileceği umudunu veren partilerin teşkilatları daha etkili olabiliyor.