Bu seçimin ortaya çıkardığı sonuç: Küçük partiler bitti, siyaset sil baştan

Gerçi… Daha çok AK Parti, CHP, MHP ve BDP’nin desteklediği bağımsız adaylar çevresinde yorumlar yapılıyor ama seçimin ortaya çıkardığı çarpıcı sonuçlardan biri de şu:
Siyaset artık 4 partili.
Yani…
Yeni dönemde parlamentonun yapısını oluşturan AK Parti, CHP, MHP ve bağımsızların katılacakları BDP aynı zamanda siyasetin de kulvarları oldu.
Buna karşın…
Küçük partiler bu seçimle birlikte silindiler.
Rakamlar ortada…
3 parti ve bağımsızlardan sonra, küçük partiler grubundan en yüksek oyuTürkiye genelinde yüzde 1.24’le  Saadet Partisi aldı.
Aynı şekilde…
SP’nin Bursa’daki oy oranı yüzde 1.97 olarak gerçekleşti. Türkiye geneli ve Bursa yerelinde yüzde 1’in üstüne çıkabilen başka parti yok.
Oysa…
Pazar günü Türkiye genelinde yüzde 0.65, Bursa’da yüzde 0.90 oy alan DYP 1991’de iktidar olduğunda genelde yüzde 27, Bursa’da yüzde 31’e ulaşmıştı.
Yine…
Pazar günü genelde yüzde 0.25, Bursa’da yüzde 0.30 oy alan DSP de 1999’da iktidara koşarken genelde yüzde 22, Bursa’da ise yüzde 32 oy almıştı.
Bu açıdan bakıldığında…
Meclis’e giren 4 parti dışındaki küçük partiler için pazar günkü seçimin yolun sonu olduğu, siyasette de alanın daraldığı görülüyor.
Gelin görün ki…
Küçük partiler için gelinen yolun sonu durumu, aslında yeni başlangıçlar için de en doğal ortam.
Bileşmeler mi yaşanır, yeni partiler mi kurulur bilemeyiz ama Meclis’teki 4 parti dışındaki alanda önemli hareketlenmeler olabilir.