CHP kurultay delegeleri toplantısı İl Başkanı Akdoğan ile Hasan Yıldırım kavgasına dönüştü, ortam çok gerildi

Cumartesi günü başlayacak kurultay öncesinde Bursa olarak izleyecekleri yolu belirlemek üzere CHP Bursa İl Başkanı Gürhan Akdoğan bu akşam 32 kurultay delegesini toplantıya çağırdı.
Son il kongresinde 17 ilçe başkanının tamamı kurultay delegesi yazıldığı için, delege toplantısı bir anlamda ilçe başkanları toplantısına dönüştü.
Geçen hafta Yıldırım İlçe Başkanlığı’ndan alınan Ali Togan ile Mudanya İlçe Başkanlığı’ndan alınan Hasan Yıldırım’ın katılmaları ise toplantıyı hem daha ilgi çekici hale, hem de daha elektrikli hale getirdi.
Nitekim…
Özellikle Bursa’dan Parti Meclisi’ne aday olmayı düşünenlerin durumlarının görüşülmesi ve CHP Bursa örgütü olarak kime destek verileceğinin belirlenmesi hedeflenirken toplantı hesaplaşmaya dönüştü.
Çünkü…
4 saate yakın süren toplantının büyük bölümü, İl Başkanı Akdoğan ile geçen hafta İl Yönetim Kurulu tarafından Mudanya İlçe Başkanlığı görevinden alınan Hasan Yıldırım arasında zaman zaman ses tonlarının yükseldiği ve çok sertleşen tartışmayla geçti.
Sızan bilgilere göre…
Yıldırım, görevden alınmasına yol açan Kılıçdaroğlu’nun yemeğindeki alkollü vukuat konusunda İl Başkanı Akdoğan’ın tutumunu eleştirdi ve Akdoğan’ı, Bursa Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Abdullah Özer ile birlikte medyaya kendisi hakkında servis yapmakla suçladı.
Sonrasında Yıldırım iddialarını suçlama düzeyinde sürdürünce tartışma büyüdü. Ses tonlarının iyice yükseldiği bir anda da Akdoğan, suçlamalarını ağırlaştıran Yıldırım’dan toplantıdan çıkmasını istedi.
Bu da başka tartışmaları beraberinde getirdi ama sonuçta Yıldırım delege toplantısından ayrılmak zorunda kaldı.
Kalan bölümde…
Cumartesi günü başlayacak kurultayda Bursa’dan Parti Meclisi’ne aday olduklarını deklare eden 10’u aşkın isim gündeme geldi. Bursa delegasyonu olarak kimin destekleneceğinin görüşülmesi sırasında ise, aynı zamanda delege olan Karacabey, Mustafakemalpaşa, Gemlik, Kestel ve Gürsu ilçe başkanlarının “oylama yapılmasını istedikleri” öğrenildi.
Kulağımıza…
Oylama isteyen 5 ilçe başkanının, Parti Meclisi üyeliği adaylığında Mehmet Küçükaşık’ı destekledikleri bilgisi geldi.
Ne var ki…
Oylama isteyen ilçe başkanlarına karşı Osmangazi İlçe Başkanı Zafer Ekici’nin söz alarak, “Adaylığı söz konusu olanların sayısı çok fazla. Biz burada bir oylama yapıp kimseyi engellemeyelim, bunun yerine İl Başkanımıza yetki verelim o bütün isimleri Genel Merkeze götürsün” dediği, genel eğilim olarak bu önerinin destek bulduğu da toplantıdan sızan haberler arasında yer alıyor.
Sonuçta…
Yüksek ses tonuyla bol tartışmalı uzun toplantı hedeflenen sonuç alınamadan sonuçlandı.
Toplantı sonrası, tansiyon sorunu yaşayan CHP Bursa İl Başkanı Gürhan Akdoğan’a ilk müdahalenin Vatan Hastanesi Acil Servisi’nde yapıldığı konuşuluyor.