Bursa’nın “zengin mahallesi” Bademli’de de dere yatağına yapılan evlerin selden etkilendiği ortaya çıktı

Bursa gerçekten de çok ciddi doğal afet yaşadı. Bir yılda yağacak yağmur bir gecede yağdı. Fakat bir doğa olayı olsa da, aşırı yağış Bursa’nın eksiğini ve önlem almayan yanını bir kez daha gözler önüne serdi.
Yamaçlardan inen sel suları, asfalt sokaklarda daha da hızlanarak önüne ne çıkarsa kattı ve kent merkezine kadar indirdi.


Yamaçlardaki evleri sel suları bastı. Ovada kaçak yapılaşmanın görüldüğü bölgeler sular altında kaldı. Ovanın ortasındaki Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan fabrikalar su baskınına uğradı, üretimler durdu.

En büyük hasar ise…
Dere yatağına yapılan binalarda ortaya çıktı. Suyunun eskisi gibi akmayıp azaldığı düşünülerek yatağı değiştirilen ve çevresinde yapılaşmaya öz yumulan dereler aşırı yağışın getirdiği sellerle taşınca, doğa kendine ait yerleri geri alma hamlesi yapmış oldu.

Geçen dönem daha planlanması aşamasındayken karşı çıktığımız, “İlk kuvvetli yağışta buraları sular altında kalır” dediğimiz Yakın Çevre Yolu’nun ortasındaki dere kenarında gerçekleştirilen rekreasyon alanı da sular altında kaldı.
Genel görünüm şu;
Bursa’nın daha çok kaçak oluşan ve plansız gelişen mahallelerinde sel suları çok ciddi tahribata yol açtı.

Ancak…
Yağmurun yağdığı, sel felaketi sonrası korkunç görüntülerin ortaya çıktığı ilk günden bu yana oluşan genel algıyı değiştiren bir bilgi ulaştı.

O bilgi…
Bursa’nın en modern evlerinin bulunduğu, genelde “zengin mahallesi” olarak tanımlanan Bademli’de de selin bazı bölgelerde ciddi hasara yol açtığını gösteriyor.

Üstelik…
Tıpkı kaçak gelişen mahallelerde olduğu gibi, Bursa’nın en lüks bölgesi kabul edilen Bademli’de de dere yatağına evler yapıldığı ortaya çıktı.

Bu noktada…
Altının çizilmesi gereken şu:
Dere yataklarına; Bademli’nin Mudanya Belediyesi sınırlarına girmesinden önce ve mücavir alan dışında kaldığı dönemlerde, suyunun azalması nedeniyle özelliği kalmadığı gerekçesiyle İl İmar Müdürlüğü tarafından imar izni verilmiş.

İşte…
Bu izinle eski dere yataklarına yapılan lüks evler geçen haftaki aşırı yağışta su baskınına uğramış.

Yanı sıra…
Yine dere yatağı üzerinde yer alan kimi arazi sahiplerinin, verilen imar izni doğrultusunda terk yaptıkları dere yatağındaki yerlere, daha sonra evlerinin müştemilatı olarak kullanılan küçük yapılar yaptıkları, bunların da eski yatağına coşkuyla dönen derenin getirdiği sulardan etkilendiği kulağımıza gelen haberler arasında.

Öyle ki…
Kendi arazisine ruhsatlı yaptığı evinin giderini Buski’nin ana kolektörüne bağlayabilmek için dere yatağından yüzlerce metre kanalizasyon hattı döşeyen kimi ev sahiplerinin, dere yatağındaki evler ya da müştemilatları nedeniyle tıkanıp kaldıkları, bu nedenle ana kolektöre ulaşamadıkları da bir başka Bademli gerçeği oldu.