Mitingler için alternatif… Hyde Park hedefiyle yapılan Merinos Parkı yeni Demokrasi Meydanı olabilir mi?

Çocukluk günlerimizin Bursa’sından aklımızda iki miting meydanı görüntüsü kaldı. Birincisi, şimdi park olan Pınarbaşı Meydanı’ydı. İkincisi ise şimdilerde büyük bölümü Zafer Plaza’nın alanında kalan, eskilerin İtfaiye Binası önündeki Zafer Meydanı’ydı.
Rahmetli dedemiz siyasete meraklıydı. İki meydanda da onun omuzlarında mitingler izlediğimizi anımsıyoruz.
Delikanlılık günlerimizde Atatürk Heykeli önündeki Cumhuriyet Meydanı’nda siyasi partilerin yaptıkları mitinglere tanıklık ettik.
Hatta…
Gazeteciliğe adım attığımız 1977 yılında genel seçim için, 1 yıl sonra da 1978 yılında yerel seçim için siyasi partilerin Heykel’de yaptıkları mitingleri gazeteci olarak izledik.
Dahası…
1980 ihtilali sonrası, 1982 yılında dönemin Milli Güvenlik Konseyi Başkanı olarak Kenan Evren’in yaptığı mitingdeki insan selini gördük.
Bunlar arasında…
1978 yerel seçimlerinde dönemin Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı olan Bülent Ecevit’in mitingini, Bursa tarihinin en büyük mitingi olarak kabul ediyoruz.
Omuz omuza sıklıkta insanların oluşturduğu kalabalık Heykel’den Ulucami’ye kadar gelmişti.
Rahmetli Yılmaz Akkılıç üstadımızın CHP Bursa İl Başkanı olduğu, Mustafa Eroğlu’nun da CHP Belediye Başkan Adayı olduğu o miting, Bursa’nın gördüğü en büyük miting olurken seçim sonucunu da belli etmişti.
Çünkü…
Mustafa Eroğlu ile CHP çok partili dönemdeki tek Bursa Belediye Başkanlığı seçimini o tarihte kazanmıştı.
Sonra…
Bursa’nın büyüyen kent yapısı itibariyle Heykel’de miting yapmanın sorunları ortaya çıkınca, bu kez Şehreküstü Meydanı seçildi.
Gördük ki…
Bursalılar yeni miting yeri olarak Şehreküstü Meydanı’nı çok çabuk sevdiler ve benimsediler. Bunda, kentin her yerinden Şehreküstü’ye ulaşımın kolaylığı da etkili oldu.
Bununla birlikte…
Kentin yoğunlaşan trafik yükü nedeniyle mitingler bir ara Gökdere Meydanı’na alındı. Ama açıkça söylemek gerekirse, buradaki mitingler tat vermedi, kimse de Gökdere’ye alışamadı. Güvenlik açısından da burası uygun olmadı.
O nedenle…
Çok kısa bir kullanımın ardından Gökdere’den vazgeçildi ve yeniden Şehreküstü’ye dönüldü.
Fakat…
Kent trafiği için düğüm noktası özelliğinde olan Şehreküstü Meydanı miting günlerinde kentte ulaşım sorunları yaşanmasına yol açtı.
Bununla birlikte…
Bursalılar, işlevi nedeniyle Demokrasi Meydanı kabul ettikleri Şehreküstü Meydanı’ndan tüm olumsuzluklarına karşın vazgeçmediler.
Pazar günü…
Atatürk Kongre Kültür Merkezi açılışı öncesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı bekleyen Merinos Parkı’ndaki kalabalığı incelerken ister istemez karşılaştırmalar yaptık.
Bir kere…
Merinos’taki kalabalık  Şehreküstü Meydanı’nı dolduracak büyüklükteydi. Çok dana geniş bir alan da çevresinde vardı.
Üstelik…
Merinos Parkı’na kentin her yerinden ulaşım çok kolay sağlandı. Dileyen yürüyerek geldi, dileyen Bursaray’la ulaştı, dileyen araçlardan kapılarda indi. Trafik sorunu olmadı, park yeri kargaşası yaşanmadı. Kent trafiği de hiç etkilenmedi.
Hatta…
Kentin diğer yerlerinde günlük yaşam sürerken, burada miting yapıldığından bile pek kimsenin haberi olmadığını eski Şehreküstü günlerini anımsayanların “Erdoğan’ı dinleyen kalabalık çok az olmalı ki, mitingi hiç hissetmedik bile” yorumlarından anlıyoruz.
Evet…
Bursa kenti pazar günü Başbakan’ın mitingini hissetmedi ve etkilenmedi ama bu katılanların sayısının az olmasından değil, Merinos’un dışarıya hissettirmemesinden kaynaklanıyor.
Gerçi…
Siyasetçiler ve liderler için kente hissettirmek her zaman çok önemli. Ama Bursa artık eski Bursa değil. Bursa’da yaşayanların kent yaşamından beklentileri de artık eskisi gibi değil.
Herkesin her işi acele. O nedenle herkes istediği yere en hızlı ve kolay yoldan ulaşmayı arzuluyor. Bunu gerçekleştiremediğinde, hele hele siyasi toplantılar nedeniyle yollarda kaldığında, bu sıkıntılar siyasi birer fatura olarak partilere geri dönebiliyor.
O bakımdan…
Bursa’nın miting meydanı arayışlarında Merinos Parkı’nın çok ciddi bir alternatif olabileceği hissine kapıldık.
Açıkçası…
Toplanan kalabalık nedeniyle Merinos bahçesinde, çimenlerin ezilme riskine karşın, Şehreküstü Meydanı için çok ciddi bir miting alanı alternatifi olduğu pazar günü ortaya çıktı.
Kaldı ki…
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan özelleştirmeden satılması beklenen Merinos’u dönemin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olan rahmetli Hikmet Şahin’e verirken, “Burasını Londra’daki Hyde Park gibi yap” demişti.
Ünlü Hyde Park’ın özelliği biliniyor. Düşüncesi olan herkes, bu parkta özgürce konuşulabiliyor ve kimse karışmıyor.
Yani…
Bursa’nın yeni Demokrasi Parki olarak, Hyde Park gibi olması hedefiyle yapılan Merinos Parkı aslında çok ciddi bir miting yeri alternatifi oldu.
Bunun kent kamuoyunca tartışılıp değerlendirmeye alınmasında yarar görüyoruz.

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]