DP kurultayında gece yarısı kulisleri liste değiştirdi, salonda delegeler sürprizlerle karşılaştı

Siyasetin geleneğinde var… Kongreler ya da kurultaylar öncesinde adaylar çıkar, öneriler getirilir, yoğun çalışmalar yapılır ama sonucu daima son gece kulisleri belirler.
Nitekim…
Demokrat Parti’nin bu sabah Ankara’da başlayan kurultayına da her zaman olduğu gibi son gece kulisleri damgasını vurdu.
Aslında…
Kulisinden önce kurultay stratejisine yönelik son dakika hamleleriyle DP kurultayı dikkat çekiyor.
Çünkü…
DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve ekibi geceden, “Aday olacakların delege sayısının yüzde 15’i oranında imza desteğiyle önerilmesi, imza verenlerin de nüfus kağıdı fotokopilerini önergeye eklemeleri” gibi siyaseten uygulanması çok güç bir kararı tüzük değişikliği önerisi olarak hazırladılar.
Sabah…
Kurultay açıldığında bu tüzük değişikliği oylandı ve kimse ne olduğunu anlayamadan kabul edildi.
Arkasından…
Kabul edilen maddenin Cindoruk listesi dışındaki listelerin adaylığını imkansız hale getirdiği görülünce salonda kıyamet koptu. Yüksek sesle yapılan yoğun tartışmaların ardından divan kurulu, adaylık başvurularını kısıtlayan düzenlemeyi geçersiz saydı ve aday listelerini kabul etti.
Buna karşın…
Genel İdare Kurulu listesini 50’den 60 çıkaran değişiklik geçerli sayıldı.
İşte…
DP’nin olağanüstü kurultayı böyle bir havada ve kurnazca planlanan operasyonun önce geçmesi, sonra kopan gürültü üzerine iptal edilmesiyle başladı.
Bununla birlikte…
Dün geceden bu sabaha geçen süreçte çarpıcı kulis hareketleri de yaşandı.
Örneğin…
Cindoruk, bu sayfalarda yazdığımız gibi, daha önceden DP Genel Merkezi adına teklif yaptıkları Füsun Yaşar’ı kurultaya sunulacak GİK listesine aldı.
Ne var ki…
DP Bursa İl Başkanı Abdullah Biçen, gece saat 02.00 sıralarında Cindoruk’la yaptığı görüşmede Yaşar’a itiraz etti ve “Partide kayyum sürecini başlatan bir arkadaşımız. Eğer listede olursa Bursa’da sorun çıkar. Teşkilat olarak bu duruma karşıyız” mesajı verdi.
Ardından da…
Bursa’nın adayı olarak Hüseyin Çiftliklioğlu’nu önerdi. Bu öneri Genel Merkez yönetimince sıcak karşılanmayınca Cindoruk hazırladığı GİK listesine Bursa’dan kimseyi almadı.
Böylece…
Kendi talebi olmamasına karşın Cindoruk tarafından listeye alınan Füsun Yaşar gece saat 02.00’de yerini kaybetmiş oldu. Yerine kimsenin alınmaması ise Bursa’nın kaybı oldu.
Tek teselli…
Kurultaya kadar GİK Üyesi olarak Bursa’Mümin Ekici ile birlikte temsil eden Orhan Efe’ye Yüksek Haysiyet Divanı listesinde yer verilmesiydi ki, bunun da Bursa’nın önerisi dışında gerçekleştiğini eklemek gerekiyor.
Bu arada…
Çağrı Erhan ile Gökberk Ergenekon gece listelerini birleştirme kararı aldılar. Bu listede ise Bursa’dan Mümin Ekici, Erol Aybaras, Muzaffer Önadım isimlerine yer verildi. Bu listede Bursa’dan 3 kişinin yer alması sürprizdi.
Ayrıca…
Erhan-Ergenekon ortak listesine, Bursa’dan Güner Elçin de Yüksek Haysiyet Divanı listesine girdi.
Tansu Çiller adına hazırlanan ve çalışmalarını Yıldırım Ulupınar’ın yürüttüğü listede ise Bursa’dan kimseye yer verilmedi. Çiller!in kurultaya gelmemesi iese kendisini bekleyen taraftarlarında hayal kırıklığına yol açtı.
Yazıyı hazırladığımız sırada kurultayda oy verme işlemi sona ermiş, ancak sandıkların açılıp sayımın başlaması için saatin 17.00 olması bekleniyordu.
Salonda ise…
Anavatan’ın son genel başkanı Salih Uzun’la başlayan Cindoruk’un 60 kişilik listesinin açık ara kazanacağı tahmini yapılıyordu.