Erdoğan adayı bayram sonrası açıklayacak

Erdoğan adayı bayram sonrası açıklayacak  Ankara`dan her dakika başka bir spekülatif “haber” gelirken Başbakan Erdoğan aday açıklamasını bayram sonrasına bıraktı. Bursa`dan iki milletvekili ise il temayüllerinde komisyon başkanı olarak görevlendirildi…

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin çarşamba günü Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin’i teşkilatın nasıl gördüğünü belirlemek üzere yaptığı temayül yoklamasının ardından “yola Şahin’le mi devam edileceğini, yoksa Recep Altepe’nin mi aday gösterileceğini” açıklamaması spekülasyonlara yol açtı.

Gerçi…

Resmi bir açıklama yapılmadı ama, Habertürk adlı internet sitesinde dün, temayül yoklamalarında, 12 büyükşehir arasında ikinci en az oyu Bursa’da Hikmet Şahin’in aldığı yazıldı.

O nedenle…

Ankara’dan gelen dedikoduların kiminde Şahin’le devam edileceği, kiminde yeni adayın Altepe olacağı, kiminde de “Erdoğan’ın üçüncü bir isim aradığı” yer alıyor.

Fakat…

Tüm spekülasyonlarda “en zayıf” durumda Hikmet Şahin’in olduğu vurgulanıyor.

Görünen o ki…

Başbakan Erdoğan’ın adayı açıklamasına kadar belirsizlik ortamı devam edeceğinden daha pek çok spekülasyon duyacağız. O açıklama da, bayram sonrasına bırakıldı. Bu ise hem aday adayları için, hem teşkilat için sıkıntılı bir bayram demek.

Bu arada…

AK Parti Genel Merkezi, 14 Aralık Pazar günü yapılacak il tamayül yoklamaları için Bursa milletvekillerinden Altan Karapaşaoğlu’nu Şanlıurfa’da, Mehmet Emin Tutan’ı da Eskişehir’de komisyon başkanı olarak görevlendirdi.

Ayrıca…

Mehmet Tunçak Afyon’da Halil Köylü’nün, Canan Candamir Çelik ve Hayrettin Çakmak Balıkesir’de Sait Açba’nın, Ali Koyuncu da Eskişehir’de Tutan’ın yardımcılığını yapacaklar.

Seçimlerde CHP aday olarak “bir Mustafa Bozbey daha” bulabilecek mi?

Seçime doğru siyasi partilerin adaylık çalışmalarına ilgiler yoğunlaştı. Ama, partiler aday bulma çabalarının yanında seçime yönelik bazı stratejik hamleler de yapıyorlar.

Örneğin…

Cumhuriyet Halk Partisi, kamuoyunda çok tartışılsa bile radikal bir adım atarak “çarşaf açılımı” adı altında yeni bir seçim stratejisini devreye soktu.

Kuşku yok ki…

CHP’nin bu açılımında “oyları arttırmak” birinci ana hedef. Halk arasında “mutaassıb” olarak tanımlanan kitleye ulaşmak da ikinci hedef.

Yani…

Baykal, bu kitle oyları için Adalet ve Kalkınma Partisi’ne alternatif oldu. Ya da bu kitleyi seçeneksiz bırakmadı.

Kamuoyu ise laiklikle özdeşleşen CHP’nin çarşaf açılımını popülist kabul ediyor.

Doğrudur…

Bugüne kadar siyasi söyleminin aksine CHP’nin son günlerde türbanlı ve çarşaflı kadınları partiye kaydetmesinde gerçekten seçime yönelik popülist bir yaklaşım var.

Ne var ki…

Bu açılımın popülizmin ötesinde yansımaları olduğu da gerçek.

Nitekim…

Yıllardır “halkın değerlerine uzak kalmakla” suçlanan CHP’nin şimdi “halkın değerlerini kabul eden” seçim stratejisi ortaya koyması siyaset adına pek de yanlış görünmüyor.

Kaldı ki…

Böyle bir açılımın, ya da söylem ve görüntü değişiminin CHP’ye oy getirme olasılığı hayli yüksek.

Ama…

Böyle bir gelişmenin dışarıdan oy getirirken içerideki oyları kaçırma riski olduğu da bir başka gerçek.

••••••••••

Bununla birlikte…

Yerel seçimlerde AK Parti ile yarışacak CHP’de oy arttıracak tek unsur yeni açılım değil elbette.

Daha değişik ifadeyle söylemek gerekirse, CHP oylarını arttırma umudunu yalnızca yeni açılıma bağlamamalı.

Bursa’da ortaya çıkan tablo, bazı yerlerde parti adını seçim sonucu üzerinde etkili kılsa da, bazı yerlerde aday adının önemli olduğunu gösteriyor.

Kaldı ki…

Bugünün izlenimlerine bakarak söylemek gerekirse, Nilüfer’de Mustafa Bozbey’in, Gemlik’te Fatih Mehmet Güler’in ve Harmancık’ta Ahmet Tufan’ın adaylıklarıyla CHP bu ilçelerde kesin favori gözüküyor.

Özellikle…

Nilüfer’de Bozbey adı çevresinde inanılmaz bir siyasi sinerji oluşmuş durumda.

İşte…

Bugün için CHP’ye düşen en önemli görev de galiba. Yıldırdım’da siyaset çıtasını yukarıya çıkaracak bir aday olarak Kurtuluş Akdeniz bulundu.

Yanısıra…

AK Parti’ye kesin alternatif olunacak Büyükşehir ve Osmangazi adaylıkları için de “birer Mustafa Bozbey daha” aranıyor. O arayışlar başarıya ulaşırsa, yeni açılımla birlikte CHP’nin şansı yükselecek.

Yoksa…

CHP umudunu, AK Parti’nin kendi içindeki yarışta yaşanacak bölünmeden doğacak kırgınlıklara bağlamak zorunda kalacak.

Gürsu’da Melik Zahir sürprizi

Melik Zahir’i uzun yıllardır tanırız. Bursa siyasetinin, daha doğrusu Bursa’daki sosyal demokrat siyasetin önemli isimlerindendir.

CHP rozeti yakasına, Zonguldak’ta Türkiye Eğitim Sen’in Şube Eğitim Sekreteri olduğu 1974 yılında rahmetli Bülent Ecevit, dönemin Milli Eğitim Bakanı olan Mustafa Üstündağ ve CHP’nin o dönem Zonguldak Milletvekili olan Burhan Karaçelik tarafından takıldığı için her zaman gurur duyar.

1994 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin Gürsu belediye başktan adayıydı. 2002’de ise Kemal Demirel yönetiminde Demokratik Kitle Örgütlerinden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Deniz Baykal’la birlikte Keles’in dağ köyü Sorgun’da sabahladı.

Yılların sosyal demokratı Melik Zahir iki yıldır Gürsu’daki Ardahan-Posoflular Derneği Başkanı olarak görev yapıyor. Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü’nün zaman zaman görüş aldığı 55 dernekten biri olarak, çalışmalara katkı sağlıyor.

Bu sonucunda da Özcü ile yakın teması oldu.

Hatta…

İçinde bulunduğumuz seçim sürecinde, Orhan Özcü’yü destekleme kararı aldı.

Fakat…

Özcü’nün Melik Zahir’den bir ricası olduğu ve AK Parti’nin belediye meclisi aday listesinde yer almasını istediği kulağımıza geldi. Zahir’in isteği geri çevirmediğini, ama kesin bir cevap da vermediğini duyduk.

Gerçekten de Gürsu için sürpriz bir hamle.

Tepederbent’te sinyalizasyon

Mudanya Yolu, yaz dönemlerinde daha fazla olmak üzere Bursa’nın en işlek yollarından biri.

Hızlı feribottan sonra araç trafiği daha da artınca, Bursa yönünden gelip tam Tepederbent’e soldaki yerleşimlere gitmek isteyenlerle, Mudanya yönünden gelip Göynüklü, ya da Göynüklü’den gelip Bursa yönüne gidecek araçlar için trafik tehlikesi oluştu.

O nedenle, Tepederbent’e sinyalizasyon kuruldu. Fakat iki gündür çalışan sinyalizasyon da başka bir sorun.

Çünkü…

Kırmızı ışık yanınca, tepenin her iki tarafında da aşağıya doğru araç birikiyor. Yaz aylarında çok daha fazla araç birikeceği ise ortada.

Tepeden yeni yerleşim alanlarına gitmek isteyen az sayıdaki araç için ana yol trafiğinin kesilmesini “garip” bulduk.

150 metre aşağıda, Aydınpınar Kavşağı’nda, Botanik Park önündeki gibi cep dönüşü yapılabilirdi.

Festival filmine suç duyurusu

3. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali kapsamında gösterilen Başka Semtin Çocukları adlı film için, Uludağ Tüketicileri Koruma Derneği tarafından Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu.

Başvuruda, filmde küfürlü diyaloglar ve argo ifadelerin çokluğuna nedeniyle, Bursa ve tüm Türkiye’de gösterimden kaldırılması istendi.

Uludağ Tüketicileri Koruma Derneği Başkanı Mustafa Karaman açıklamasında “ahlaksız, edepsiz ve küstah” bulduğu diyaloglar nedeniyle filmi protesto etti.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 06-12-2008

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*