CHP`de şaşırtan görüntü:

CHP`de şaşırtan görüntü: Faciada bile birleşemiyorlar  Meclis`teki Bursa fotoğrafında MHP milletvekilleri her zaman, AK Parti milletvekilleri ise gerektiğinde bir araya gelebiliyorlar. Ama CHP`nin üç milletvekili faciada bile bir araya gelemediler…

Meclis’teki Bursa yapısına baktığımızda şunu görüyoruz:

Milliyetçi Hareket Partisi’nin üç Bursa milletvekili hep birlikte hareket ediyorlar. Bayram tebriklerinden araştırma önergelerine kadar her şeye üçü birden imza atıyorlar.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 10 milletvekili arasında birlik olmamasına karşın, gerektiğinde bir araya gelebiliyorlar.

Pazar günü de maden faciasının ardından, köylerdeki cenazelere aralarında görev bölümü yaparak katıldılar.

Buna karşın…

Cumhuriyet Halk Partisi’nin üç milletvekili uzun süredir bir araya gelemiyor.

Basın toplantılarından ziyaretlere kadar Onur Öymen ve Abdullah Özer il yönetiminin de katılımıyla bir arada olurken, Kemal Demirel sürekli bilgi ve davet gelmediğini söylüyor.

Maden faciası nedeniyle bu görüntü Mustafakemalpaşa’da bir kez daha ortaya çıktı.

Ayrı ayrı gidilmesinin yanında, Onur Öymen cumartesi günü “Konuyu Meclis’e taşıyacağız, önerge vereceğiz” açıklaması yaparken Demirel araya girip, “Soru önergesini şu an itibariyle Meclis Başkanlığı’na verdim” dedi.

Dün de…

CHP Grubu’nun maden faciasıyla ilgili verdiği araştırma önergesinde Zonguldak Milletvekili Ali Koçal’ın imzasıyla birlikte ilk sırada Bursa milletvekilleri Onur Öymen ve Abdullah Özer imzaları vardı, Kemal Demirel yoktu.

Gerçi…

“O da soru önergesini bize söylememişti” diyebilirler ama, 20 milletvekilinin imzaladığı bir araştırma önergesinden, Bursa’daki diğer milletvekilinin haberinin olmaması şu görüntüyü veriyor:

CHP milletvekilleri faciada bile bir araya gelip birlikte hareket edemedi.

Çünkü…

Birbirlerine karşı siyaset yapıp üstünlük sağlamayı daha çok seviyorlar.

19 madencinin köylerdeki cenaze törenleri ve Bursa Milletvekili Tutan’ın yöre izlenimleri

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde dünden itibaren 2010 Yılı bütçesinin görüşmeleri başladı. O nedenle milletvekillerinin tümü, yılbaşına kadar Ankara’da kalmak durumundalar.

İşte…

Bu yoğun görüşme trafiği öncesi Bursa milletvekilleri için hafta sonu daha farklı geçti.

Çünkü…

Perşembe akşamı Mustafakemalpaşa’daki kömür madeninde grizu patlaması sonucu göçük meydana geldi ve bu göçükte 19 madencimiz yaşamlarını yitirdiler.

O nedenle…

Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin Bursa milletvekilleriyle il ve ilçe yönetimleri, ayrıca sendikalardan akademik odalara kadar sivil toplum örgütleri hafta sonunda Mustafakemalpaşa’da kaza sonrası maden ocağındaki çalışmalara nezaret ettiler.

Ancak…

Bu sütunlarda dün de dikkat çektiğimiz gibi, cuma ve cumartesi günü maden ocağına siyasetçi akını yaşanmasına karşın, özellikle pazar günü cenazelerin kaldırılmasında yalnızca AK Parti milletvekilleri vardı.

AK Parti milletvekilleri, aralarında görev dağılımı yaparak, çevre köylerdeki cenaze törenlerinde hazır bulunurken, acılı ailelerin yanı sıra bölgede yaşayanlarla da görüşme fırsatı buldular.

••••••••••

Dün…

Meclis’teki bütçe çalışmaları nedeniyle Ankara’ya dönen AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Emin Tutan ile hafta sonu izlenimlerini konuştuk.

Öncelikle…

Olay sonrası kimi televizyon yayınları ve gazete eleştirilerinde gündeme gelen “Siyasiler neden geç geldi?” sorusunu kendisine aktardık.

Çünkü…

Perşembe akşamı olayın hemen ardından patlamanın yaşandığı maden ocağına ilk CHP Bursa Milletvekili Abdullah Özer ulaşmıştı. Diğer milletkvekilleri ise ancak ertesi gün gelebildiler.

Tutan bunun nedenini şöyle açıkladı:

“Perşembe akşamı Meclis’te yeni Çek Kanunu görüşülüyordu. Genel Kurul salonunda da cep telefoları çalışmadığı için, biz haberi saat 22.00’den sonra öğrenebildik. Ama Sayın Özer o akşam Bursa’daymış ve hemen kaza yaşanan madene ulaşmış. Onun dışındaki tüm arkadaşlar o akşam Ankara’daydı.”

Bir de sitemi var:

“Gerçi cuma ve cumartesi günleri herkes Mustafakemalpaşa’daydı ama, sizin de yazınızda belirttiğiniz gibi pazar günü cenazeler kaldırılırken nedense AK Parti dışında siyasilerden hiç kimse yoktu.”

Bu noktada…

Cenaze törenleri için gittiği köylerde edindiği izlenimi de aktardı:

“Gittiğimiz her yerde vatandaşlarımızın ilgi ve sevgisiyle karşılaştık. Bu arada, AK Parti’nin köylere ne kadar çok hizmet ettiğini bir kez dahna gözlemledik.”

Şunu ekledi:

“Örneğin, köylerdeki yollarda yürürürken ayaklarınız çamurlanmıyor. Çamur yalnızca avlularda var. Çünkü her yer parke taşı. Hatta, mezarlıkların içine kadar parke döşenmiş.”

Bu arada…

İlgisini çeken bir fotoğrafla karşılaşmış:

“Alpagut Köyü’ndeki cenazeyi kaldırdıktan sonra hep birlikte kahveye gittik, sohbet ettik. Çıkarken bir fotoğraf dikkatimi çekti. Eğilip dikkatlice baktım, Savcı Zekeriya Öz’ün fotoğrafını köy kahvesine asmışlar.”

Şunu anlattı:

“Hemşehrileri değil, yakınlıkları da yok… Zekeriya Öz’ün fotoğrafını neden köy kahvesine astıklarını sordum. ‘Biz onu çok seviyoruz. Çünkü o Ergenekon’u ortaya çıkardı’ dediler.”

Yorumu ise şu:

“Uzaktaki, dağ köylerinde yaşayanlar bile, en hassas konulara kadar Türkiye’de olan biten her şeyi yakından izliyor ve yorumluyorlar. Bu da çok sevindirici bir durum.”

Onurlu bürokratın sessiz ölümü

Fuat Erdem bu kentin yetiştirdiği önemli bürokratlardan biriydi. Doğup büyüdüğü kente Orman Bölge Müdürü olarak uzun yıllar hizmet etme onuruna erişti.

Çalışkandı, dürüsttü, sevecendi.

Bırakın terslemeyi ve olumsuz davranmayı, kimseye kaşlarını çattığını bile görmedik.

Ama…

Ne yazık ki bürokrasideki görevler siyasetteki gel-gitlerle bağlantılı oluyor. Bir parti döneminde göreve gelen, kariyerine ve kişiliğine bakılmaksızın sonraki partinin döneminde yerini kaybediyor.

Fuat Erdem de çok başırılı olduğu halde bunu yaşadı.

Dün gibi anımsıyoruz…

Dönemin iktidarı Fuat Erdem’i 11 Kasım 1997 günü Orman Bölge Müdürlüğü görevinden aldı ve yönettiği kuruma sıradan orman mühendisi olarak atadı.

Bu karar tepki görünce de Bakanlık düzeltme yaptı ve Ankara’ya Bakan Müşaviri olarak aldı.

Görevden alınma ve yeni görevlendirme biçimi onurlu bürokrat Fuat Erdem’i rencide etti. Onurunu kurtarmak için de görevden alınmasını yargıya götürdü.

Başvuru sonucu…

Danıştay 5. Dairesi’nden oybirliğiyle “göreve iade” kararı aldı.

Fakat…

Kararı onurunun iadesi için yeterli bulduğu için işleme koydurtmadı,.

Sevdiğimiz, saydığımız, Bursa’ya hizmetine tanıklık ettiğimiz Fuat Erdem’i uzun süredir görmüyorduk.

Dün…

Olay gazetesinin yedinci sayfasındaki vefat ilanını görünce bir dostu daha yitirmenin acısını hissettik.

Allah rahmet eylesin.

Nejat Yahya ODTÜ’de konferans veriyor

Bursalı sanayiciler ve işadamları son dönemde Bursa dışındaki konferans ve panellerin gözde konuşmacıları haline geldiler.

Geçen hafta…

Sonu siad ile biten tüm sanayici ve işadamları derneklerini  çatısı altında toplayan Türkonfed Başkanı olarak Celal Beysel, mesleki eğitimde katsayı sorunu nedeniyle yaşanan tıkanmaya karşı çözüm formüllerini Bahçeşehir Üniversitesi’ndeki panelde dile getirdi.

Yarın ise…

Aynı zamanda Çin’in Anshan Eyaleti Bursa Fahri Konsolosu ünvanını taşıyan Bursalı işadamı Nejat Yahya’nın Ankara’da, ODTÜ’de konferansı var.

ODTÜ Konfiçyus Merkezi tarafından düzenlenen ve ODTÜ içindeki Kültür ve Konfre Merkezi D Salonu’nda saat 11.00’de başlayan konferansta Yahya dinleyicilere Avrupa Birliği ve Çin ile İlişkiler hakkında sunum yapacak.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 15-12-2009