Cumhuriyet Caddesi`ne nostalji tramvayı heyecanı

Cumhuriyet Caddesi`ne nostalji tramvayı heyecanı  Özel projeler, birinci derecede etkilenecekler ve kent desteğiyle uygulanabilir. Büyükşehir`de karar aşamasına gelen Cumhuriyet Caddesi`nin araç trafiğine kapatılıp tramvay oluşturulması heyecana yol açtı…

Başlangıçta düşünce projesi kapsamındaydı. Ama karar aşamasına geldi.

Proje…

Öncelikle Cumhuriyet Caddesi’nin araç trafiğine kapatılmasını öngörüyor. İkinci aşamada ise Pirinçhan önünden başlamak üzere, Dörtyol Kavşağı’nı ve Tekel binasını geçtikten sonra Gökdere’de sona erecek nostalji tramvayı hedefliyor.

Tramvay, 1250 metrelik güzergahta tek hat üzerinde gelip gidecek.

Kuşku yok ki…

Bu proje, İstanbul’da Beyoğlu ve Eskişehir’de Odunpazarı’nda olduğu gibi Cumhuriyet Caddesi’nin konseptini değiştirecek. Kafeler ve restoranlarla 24 saat yaşayan mekan haline gelecek.

Ayrıca…

Çarşı geleneğinin canlanmasına da katkı sağlayacak.

Üstelik…

Projeye paralel olarak Haşim İşcan Caddesi ve Şehreküstü Meydanı trafiği için şimdiden çözüm aranıyor, katlı otoparklar da planlanıyor.

İlk kez…

2007 yılında öneri olarak dillendirdiğimiz bu projeyi, o dönem Cumhuriyet Caddesi esnafı başta olmak üzere çarşı esnafı da desteklemişti.

Şimdi…

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin karar aşamasında olduğunu aktardığımız dünkü yazımızdan sonra karşılaştıklarımızın, arayanların ve elektronik posta gönderenlerin heyecanlarına tanık olduk.

Doğrusu…

Bu tür projelerin olabilirliği, öncelik uygulamadan birinci derecede etkileneceklerde olmak üzere kentte yaşayanların desteğine bağlı.

O desteği dün gördük.

Hatta…

Gerek tramvay, gerekse yeni düzene göre trafik çözümleri için çok özel ve farklı öneriler getiren okurlarımız oldu.

Anladığımız şu ki, büyük bir heyecana yol açan proje, bir anda benimsendi ve ciddi taraftar buldu.

Bu da…

Önümüzdeki süreçte çok konuşulacağını gösteriyor.

CHP’de satranç sürüyor: Şimdi de delege seçimleri için suç duyurusu yapıldı, gerekçe çok ilginç

Önce… Olayın geçmişini bilmeyen yeni okurlar ya da unutanlar için kısa bir özet yapmakta yarar görüyoruz.

Cumhuriyet Halk Partisi’nde, 29 Mart’taki yerel seçimlerin hemen öncesinde görevden alınan Osmangazi İlçe ekibi bugün parti içi muhalefeti oluşturuyor.

Bu ekip…

Osmangazi’de olağanüstü kongre için yaz aylarında harekete geçti. Parti kurulları bu başvuruyu reddedince, doğal olarak yargıya gidildi.

Yargılama belli bir aşamaya geldiğinde, CHP yönetimi yeni kongre sürecini başlattı. Bu kapsamda delege seçimleri yapılacağı duyuruldu.

Bunun üzerine, muhalif ekip, “olağanüstü kongre isteği davasının devam ettiğini” belirterek, yeni kongrede oy kullanacak yeni delegelerin seçiminin durdurulması için yargıya başvurdu.

Bursa Birinci Sulh Hukuk Mahkemesi isteği kabul etti ve deleğe seçimlerinin durdurulması için tedbir kararı verdi.

Ancak…

Mahkeme kararı partiye ulaştığında, Osmangazi’deki delege seçimlerinin tamamlandığı, 3 günlük askı süresince hiç itiraz gelmediği için de kesinleştiği ortaya çıktı.

Hatta…

Merkez Yürütme Kurulu kararıyla kongrenin 6 Aralık’ta toplanması için gazete ilanı bile verildi.

Yönetim bir yandan da tedbir kararı veren mahkemeye itiraz edip, “delege seçimlerinin kesinleştiğini” bildirdi ve tutanakları sundu. Mahkeme de tedbir kararını kaldırdı.

Davanın bugün duruşmasında ne olacağı elbette belli değil, ama kritik bir sonuç çıkabileceği beklentisi var.

Bununla birlikte…

CHP Osmangazi İlçe’nin cuma günü İlçe Seçim Kurulu’na yaptığı kongre başvurusuna, bu kez muhalifler itiraz ettiler.

Üstelik…

Kongre başvurusunda verilen delege listesinden çarpıcı örnekler verdiler.

Buna göre…

Yani, delege seçiminin yapıldığını gösteren tutanaklara göre, aynı anda iki ayrı yerde aynı kişilerin delege seçimi yaptığını gösteren tam 20 örnek var.

En ilginci de CHP Osmangazi İlçe Başkanı Kurtuluş Akdeniz’e ait.

Tutanaklara göre Akdeniz, 16 Kasım 2009 günü saat 14.00-14.30 arasında parti merkezinde Doğanevler Mahallesi’nin delege seçimini yapmış gözüküyor.

Ne var ki…

Bir başka tutanakta Akdeniz’in aynı gün ve aynı saatte, yani 16 Kasım 2009 günü saat 14.00-14.30 arasında Dürdane Köyü Kahvehanesi’nde Dürdane Köyü delege seçimini yaptığı yer alıyor.

Muhalifler…

Bir yandan bu gibi 20 örnekle İlçe Seçim Kurulu’na itiraz ederken, diğer yandan da “tutanaktaki imzanın kendisine ait olmadığını” söyleyen 12 kişiden dilekçe topladı.

Sonra da…

Bunlara 20 örneği ekleyerek, “sahte imza ve sahte belge” gibi iddialarla Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunma kararı aldılar.

Orhangazi’den Öymen’e destek

CHP Bursa Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen’in açılım görüşmesindeki konuşması Alevi vatandaşlarımızı rencide etti ve tepkilerine yol açtı.

Fakat…

Kimi çevreler bunu “Dersim üzerinden Atatürk ve Cumhuriyetle hesaplaşmaya” dönüştürdü.

Bu duruma tepki gösteren Orhangazi Gençlik Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İrfan Aydın ve Yönetim Kurulu Üyesi Muharrem Değirmen hafta sonunda Orhangazi CHP İlçe’yi ziyaret ettiler.

Aydın ve Değirmen ziyarette, “Konuşması bahane edilerek yapılan hesaplaşmalara karşı Onur Öymen’in çıkışına destek” verdiler.

Tansu Çiller’den DP’lilere mesaj

Olay’da meslektaşımız Selahattin Adıgüzeller dünkü yazısına “DP’nin başına Çiller mi gelecek?” başlığı atmış.

Yazıda da…

Çiller’in siyasete dönüp DP’nin başına geçmesi için yapılan bir görüşmeyi aktarmış.

Birleşme sürecine abilik yapan Hüsamettin Cindoruk’un görevi devredeceği yeni lideri arayan DP’de şu sıralar farklı arayışlar ve farklı gelişmeler var.

Bu noktada…

DYP döneminin eski il yöneticilerinden Hasan Üçyıldız’ın, 2005 yılından beri Tansu Çiller’le temasta olan bir grup içinde yer aldığını biliyoruz.

Aralarında eski bakan ve milletvekillerinin de yer aldığı bu grup, Ankara’da çalışmalarını sürdürüyor. Çiller’e de sık sık “partinin başına geçmesi” çağrısı yapıyor.

Selo’nun yazısını okuyunca Hasan Üçyıldız’a son durumu sorduk.

O da…

Çekirdek yapıyla görüşmesinden elde ettiği bilgiyi bize aktardı:

“Tansu Hanım şu anda Amerika’da. Kendisi yaptığımız görüşmelerde Türkiye’ye 4 yıl borcu olduğunu sürekli söylüyor.”

Bugünkü durum için şunu söyledi:

“Tansu Çiller bugünkü ortamda öncelikle herkesin Kurban Bayramı’nı kutluyor. Zamanı gelince vatandaşlarımızla kucaklaşacağı mesajını gönderiyor.”

Bu noktada…

Daha önceki bir görüşmede oluşturdukları yapıya “Bizim görevimiz 2010 yılında başlayacak. Ama siz şimdiden çalışın” mesajı verdiğini anımsattı ve beklentisini açıkladı:

“Ben ocak ayında çıkmasını bekliyorum.”

Şikede Bursaspor rolü hiç yok

Pazar günü internet haber sitelerine, Almanya’da ortaya çıkarılan uluslararası bahis skandalına Bursaspor’un adının da karıştığı haberleri yansır yansımaz, “Beşiktaşımıza söz söylüyordunuz… Sizin şikeniz uluslararası kanıtlandı” gibisinden tuhaf okuyucu yorumları yazıldı.

Bursaspor’un 2-0 kazandığı Ankaraspor maçının şike soruşturmasına girdiği haberleri dün de gazetelerde yar aldı.

Bu haberler Bursaspor’un şikeye karıştığı algısına yol açıyor. Oysa gerçek öyle değil.

Türkiye’deki haberlerin kaynağı olan ve Almanya’da yayınlanan Süddeutsche Zeitung gazetesi, “bazı Ankarasporlu oyuncuların, skorun Bursaspor lehine iki gol farkla neticelenmesi için para aldıklarını” iddia ediyor.

O iddiayı bilemeyiz. Bizim bildiğimiz, Bursaspor’un karışmadığı. Ne yazık ki haberler kafa karıştırıyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 24-11-2009

İlgili Reklamlar