Çelik`ten bayram müjdesi: Eski havaalanı açılıyor Devlet Bakanı Faruk Çelik`ten bayram müjdesi geldi:

Çelik`ten bayram müjdesi: Eski havaalanı açılıyor  Devlet Bakanı Faruk Çelik`ten bayram müjdesi geldi: “DLH teknik incelemelerini tamamladı. Yunuseli`deki eski havaalanı küçük uçaklara açılıyor.” Bu arada, İDO`nun ro-ro projesini de Çelik takibe aldı…


Yunuseli’de bulunan ve Hava Motorlu Araçlar ve Meydan Komutanlığı’na ait olan arazi yıllarca Bursa Havaalanı olarak hizmet verdi.

Zaman içinde…

Havaalanına büyük uçakların da inebilmesini sağlamak ve bu sayede daha rantabl kullanabilmek için pistin uzatılmasına yönelik çeşitli girişimler yaşandı.

Bu girişimlerin en önemlisi, Bursa Valisi olduğu dönemde Zekai Gümüşdiş’in yaptığı çalışmaydı. Gümüşdiş, havaalanına büyük uçakların iniş ve kalkışını engelleyen güneydeki tepenin traşlanmasını başlatıp önemli bir seviyeye getirdi.

Ardından…

1991-1994 döneminde Bursa Havaalanı’na önemli yatırımlar yapıldı. Örneğin, uçakların gece de inebilmeleri için pist ışıklandırıldı.

Bu durum…

Gelişmekte olan Bursa sanayii için çok önemli bir potansiyeli ortaya çıkardı. Sanayiciler, özellikle yurt dışı bağlantılarında kullanmak üzere küçük uçaklar edindiler.

Öyle ki…

Yunuseli’de bulunan Bursa Havaalanı’nda o yıllarda 15 civarında küçük uçak bulunuyordu.

Fakat…

Pist uzatılması için yapılan çalışmalara karşı “şeftali bahçelerine uçak inmesin” kampanyalarına öncülük edenler Yenişehir’i adres gösterdiler.

Devlet trilyonlar harcayarak buraya uluslararası ölçülerde havaalanı yaptı ama işletemedi.

Üstelik…

Yunuseli’deki havaalanında bulunan küçük uçakların da Yenişehir’i kullanmaları ve bu sayede yeni havaalanına hareket getirilmesi amaçlandığı için gece iniş-kalkışlarını sağlayan ışıklandırma da iptal edildi.

Fakat…

Sahipleri küçük özel uçakları Yenişehir Havaalanı’na götürmek yerine satmayı tercih ettiler.

Çünkü…

Özel uçağıyla İstanbul’a gidecek olan işadamı, Yenişehir’e ulaşmak için harcayacağı sürede zaten İstanbul Yolu’nu yarılıyordu. Havaalanı uzaklaşınca özel uçak da gereksiz hale geldi.

Gelinen noktada…

Bursa’da 15 yıl önce 15 civarında özel uçak varken bugün Özdilek dışında özel uçak sahibi firma ya da işadamı kalmadı.

Daha büyük, daha işlevsel, uluslararası bir havaalanı Bursa’ya elbette gerekli. Ama bu hedefin peşinde koşarken, eldekiler kaybedildi.

••••••••••

Bu olumsuzluğu gidermek, Yunuseli’deki eski Bursa Havaalanı’nı küçük uçaklar için cazibe merkezi haline getirerek Bursa’yı yeniden uçuş rotasına sokmak üzere son dönemde bazı çalışmalar yapıldı.

İşte…

O çalışmaların geldiği noktayı Devlet Bakanı Faruk Çelik açıkladı:

“Yunuseli’deki havaalanının yeniden küçük uçaklara açılması için teknik ekipler çalışmalarını tamamladılar. Rapor şu an Ankara’da değerlendiriliyor.”

Açıklamadan şu anlaşılıyor:

Kısa adıyla DLH olarak bilinen Demiryolları Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü’nden teknik ekipler çalışmalarını tamamlayıp raporlarını hazırlamışlar. Şu sıralar raporlar ilgili birimlerde değerlendiriliyonr.

Bakan Çelik’i bu konuda heyecanlı gördük:

“Umuyorum ki, kısa bir süre içinde Yunuseli’deki havaalanını küçük uçaklara yeniden açacağız ve Bursa’da sivil havacılığı canlandıracağız. Bu konuda Bursa’da olan potansiyeli harekete geçirip ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlayacağız.”

Bu arada…

Görüşmemiz sırasında Devlet Bakanı Faruk Çelik’e, son günlerde İDO’nun tırları Mudanya’ya getirme projesinin yeniden hortladığını anımsattık.

Şunu söyledi:

“Bursalılar müsterih olsunlar. Bursa’ya ve Bursalı’ya zarar verecek hiçbir şeye izin vermeyiz. Bu konuyu da yakından takip ediyoruz.”

Dağ-Der ve Gümçed dağı karış karış gezip çevreye zarar verenleri belirlemek üzere anlaşma yaptı

Açıkça söylemek gerekirse, bugüne kadar çevre konusunda böylesine geniş kapsam ve büyük hedef içeren bir anlaşma daha olmamıştı.

O bakımdan…

Keles, Orhaneli, Büyükorhan ve Harmancık ilçeleriyle Osmangazi’nin dağ köylerinden oluşan dağ bölgesini temsil eden, Bursa’nın en büyük sivil toplum örgütü özelliğini taşıyan Dağ-Der ile kısa adıyla Gümçed olarak bilinen Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği’nin yaptığı işbirliği anlaşmasını çok önemsiyoruz.

Çünkü…

Dağ-Der çok önemli bir kitleyi ve çok geniş bir bölgeyi temsil ediyor. Gümçed ise, çevre için yaptığı çalışmalar ve çevreye zarar verenlere karşı yürüttüğü başarılı mücadelesiyle Bursa’nın son dönemine damgasını vurdu.

Bu iki kuruluşun önünde şimdi çok önemli bir çalışma sahası var.

Anlaşmayı…

Dağ-Der Genel Başkanı Erkan Aydın ile Gümçed Genel Başkanı Adnan Önürmen yaptılar.

Buna göre…

Bursa’nın güçlü ve etkili iki sivil toplum örgütü dağ bölgesini karış karış gezecekler. Köylerin tamamını ziyaret edecekler. Yaylalara çıkacaklar, dere yataklarına inecekler. Vadilerde dolaşıp ormanlarda dolaşacaklar.

Bütün bunları yaparken tek bir şeye bakacaklar:

Çevreyi kim kirletiyor, doğaya ve insana kim nasıl zarar veriyor?

O nedenle…

Dağ bölgesinde sayıları giderek artan taş ve mermer ocakları öncelikli inceleme sahalarını oluşturacak.

Özellikle…

Hangi taş ve mermer ocağının doğayı tahrip ettiği, çalışmasının ardından da araziyi düzeltmeden bırakıp bırakmadığı ortaya çıkarılacak.

Yanı sıra…

Hangi ocakta hangi kimsayal maddenin ne oranda ve ne amaçla kullanıldığını belirleyecekler. Bu kimyasal maddelerin doğaya bırakılıp bırakılmadığına bakacaklar.

Ayrıca…

Patlayıcı kullanılan ocaklar nedeniyle gerek doğada, gerek çevre köylerde yaşanan tehlikelerle binalardaki hasarları tek tek kayda geçirecekler.

Çevrede yaşayan insanların bu tür faaliyetlerden ne oranda etkilendiklerini ortaya çıkaracaklar.

••••••••••

Sonuçta…

Bursa’da bugüne kadarki en kapsamlı çevre taramasını gerçekleştirmek üzere çok önemli bir anlaşma yapıldı.

Kuşku yok ki…

Bu çalışmanın sonunda ortaya çıkacak sonuç, Bursa’nın sırtını yasladığı dağ bölgesinin çevre röntgenini çıkarmasının yanında, kentteki çevre bilinci ve çalışmalarının geleceğine de çok önemli ışık tutacak.

Biz de…

Böylesine geniş bir bölgede böylesine kapsamlı bir çevre anlaşmasına varan Dağ-Der ile Gümçed yöneticilerini kutluyoruz.

Kimbilir…

Dağdan başlayan bu hareket belki Bursa’nın il genelinde karış karış bir çevre kontrolü harekatına dönüşür.

Belli mi olur?

Sarıgül cephesinde Sokak Temsilciliği

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün lideri olduğu Türkiye Değişim Hareketi Bursa İl Başkanı Şenol Seven ile zaman zaman konuşuyoruz.

Son konuşmamızda, örgütlenme konusuna yaklaşımlarını şöyle açıkladı:

“Siyasi partiler il, ilçe ve belde örgütleriyle genelde yetiniyorlar. Bazı partilerde Mahalle Temsilciliği var ama pek uygulanmıyor. Oysa biz bunu daha da geliştiriyoruz.”

İzledikleri özel yöntem şu:

“Biz Mahalle Temsilciliği uygulamasına çok önem veriyoruz. Nitekim ilçe örgütlenmemizin ardından mahalle örgütlenmemizi de hemen hemen tamamladık. Şimdi Sokak Temsilciliği aşamasına geldik.”

Umutlu ve heyecanlı gördüğümüz Seven şunu açıkladı:

“Partimiz tabandan tavana doğru kurulacak ve müthiş bir yapılanmayla çıkacak. Bunun için de ocak ayının ilk çarşambasını bekliyoruz.”

Maden Mühendisleri bilgi verdi

Bursa eski milletvekili Faruk Ambarcıoğlu’nun bu sütunlarda yer verdiğimiz Dağakça Köyü’ndeki mermer ocağında karbonmonoksit kullanıldığı ve bunun da yağmur sularıyla Doğancı Barajı’na ulaştığı iddiası üzerine Maden Mühendisleri Odası İl Temsilcisi K. Atlıhan Öge’den bilgi notu geldi.

Karbonmonoksit kulanılan mermer ocağı varsa kendilerine bildirilmesini isteyen Öge, iddianın eksik bilgiden kaynaklandığı görüşünde.

Buna karşın, yeraltı ocaklarında ve çimento sanayiinde sıvı karbondioksit kulanıldıoğını, bunun da çevre açısından risk oluşturmadığını ekliyor.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 30-10-2009