Siyasi yapılanmada geleceği belirleyecek en kritik süreç

Siyasi yapılanmada geleceği belirleyecek en kritik süreç Yeni bir genel seçime iki yıldan az kala, erken seçim beklentileri arttı. Ama bu süreçte siyasi partiler peş peşe yenilenme kurultayları yapacaklar. Yakın geleceğin kilidi AK Parti kurultayı. Çünkü…

Yeni bir genel seçime iki yıldan az süre kalması ve bazı konjonktürel gelişmeler, siyasetin yakın dönem geleceği için belirleyici özellik taşıyor.

İşte…

Böyle bir kritik süreçte, siyasi partiler de yapılanma dönemi yaşıyorlar.

İlk olarak…

Adalet ve Kalkınma Partisi 3 Ekim’de kurultayını yapacak. Ekim sonunda Demokrat Parti-Anavatan Partisi birleşmesinin gerçekleşeceği kurultay var.

Ardından…

Milliyetçi Hareket Partisi kurultaya gidecek. Bunlar tamamlanırken de Cumhuriyet Halk Partisi ilçelerden başlamak üzere yeni kongre sürecine girecek.

Kısacası…

Bugünün siyasetinde etkili olan ve etkili olabilecek partiler, yeni bir seçim dönemi öncesi yapılanmalarını yenileyecekler.

Bunlara…

Kuruluşunu tamamlayan Abdüllaütif Şener liderliğindeki Türkiye Partisi ile kuruluş aşamasında olan Mustafa Sarıgül liderliğindeki Türkiye Değişim Hareketi’ni de eklemek gerekiyor.

Tüm bu yapılanmalar ve erken seçim beklentileri açısından AK Parti kurultayının kilit özelliği taşıdığını vurgulamak gerekiyor.

Çünkü…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin tüzüğü gereği, 2011’den sonra genel başkanlığı bırakacağını açıkladı.

İşte kilit karar bu: Acaba Erdoğan liderlikten ayrdıldıktan sonra ne yapacak?

Eğer…

Tahmin edildiği gibi Çankaya’ya yönelip Cumhurbaşkanı olmayı hedeflerse, seçim dönemini tam doldurmak isteyeceğinden erken seçim beklentilerinin gerçekleşmeyeceği anlaşılacak.

Eğer…

Siyasetten çekilme eğilimindeyse, biraz da dışımızdaki gelişmelerin sonuçlarına bağlı olarak her an her şey yaşanabilir.

Kurultaylar bu nedenle çok önemli.

Eski başkan Hikmet Şahin, yeni dönemde Recep Altepe’nin çok önem verdiği 3 özel projeyi yakından takibe aldı

Bugün, yaptığı bazı yatırımlar tartışılıyor olsa da, Hikmet Şahin’in 5 yıllık Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde Bursa’ya damgasını vurduğu bir gerçek.

Kendisinin “vizyon” olarak nitelendirdiği, ancak amaç ve işlevsellik bakımından Bursa kamuoyunun tartışmayı sürdürdüğü projeleri her şeye karşın Bursa’da en çok iş yapılan dönem olarak belediye tarihine geçti.

Yanı sıra…

Daha önce İnegöl’deki iki döneminin deneyimiyle bir yandan kararlı belediyecilik anlayışını sergilerken, diğer yandan da hızlı hareket eden ve hızlı iş yapan belediye yönetimi düşüncesini tüm kente yerleştirdi.

Buna karşın…

2004’te Adalet ve Kalkınma Partisi adına seçildiği Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı, 29 Mart 2009’da aday gösterilmemesi üzerine Demokrat Parti’ye geçerek bir kez daha kazanmak istedi ama başarılı olamadı.

O günden beri…

Yani seçimlerden bu yana gelişmeleri köşesinden izliyor. Yalnızca, DP’nin bazı toplantılarına katılmakla yetiniyor. Belediye ve projeler konusunda erken bulduğu için yorum yapmaktan özellikle kaçınıyor.

Fakat…

Bu suskunluğunu geçenlerde Bursa’da yayın hayartına yeni başlayan Nethaber adlı gazetede Ayhan Işık ile yaptığı görüşmede bozduğunu gördük.

Gerçi…

O söyleşide de “konuşmak ve yorum yapmak için henüz erken” olduğunu ifade ediyor ama, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin çok önem verdiği üç proje için, “Seçimlerden önce halka vaadler verildi. Gerçekten onları ben takip ediyorum, ‘Bakalım ne olacak?’ diyorum” diyerek yeni dönemi yakından takip altına aldığını söylüyor.

Bir…

“Bursa’nın içinden Uluidağ’a kadar yapılacak dişli tren olayı… ‘Bu dişli trenin çarkları ne zaman dönecek acaba?’ diyorum.”

İki…

“Bursa’ya vagon fabrirkası yapılacakmış. Bakalım yapılacak mı?”

Üç…

“Seçimden önce Uludağ’ın eteklerinde Güney Çevre Yolu ifade edildi. Bakalım, göreceğiz…”

••••••••••

Söyleşide…

“Her şeyden önce Bursalı bir vatandaş olarak seçmen duyarlılığı, muhalefet duyarlılığı ve Bursa sevdası duyarlılığı” ile bu projeleri yakın takip altına aldığını kaydeden Şahin şunu da ekliyor:

“Bursa’ya büyük düşünmeyi öğrettik. Yapılan çalışmalar onu gösteriyor. Tabii ki, büyük düşünmek derken gerçekleştirilebilir icraatlar anlamında hizmetler bekliyorum.”

Söyleşiyi yapan Nethaber Genel Yayın Yönetmeni konuşma sırasında “Bursa kıymet bilmedi mi diyorsunuz?” şeklinde bir soru dahpa sormuş.

Şahin bu soruya da şu cevabı vermiş:

“Bunları zamanı gelince daha büyük harflerle ifade edeceğiz.”

Doğrusu istenirse…

Bu cümleyi de biz yadırgadık.

Sedat Yalçın’dan iki özel proje

Sedat Yalçın uzun yıllar Maliye Bakanlığı üst bürokrasisinde hizmet verdi. Son dönem Adalet ve Kalkınma Partisi’nde 18 ay süren Bursa İl Başkanlığı göreviyle siyasete damga vurdu.

Geçenlerde konuşurken, il başkanlığı sonrası ne yaptığını merak ettik. “Her şeyden önce aileme daha fazla zaman ayırıyorum” diye söze başlayıp, haftalık ekonomi gazetesi Pusula’ya malî konularda yazdığını anımsattı.

Sonra da…

Üzerinde çalıştığı iki özel projeyi açıkladı:

“Arkadaş grubuyla birlikte kitap çalışması yürütüyoruz. Grupta Maliye Bakanlığı ve üniversiteden arkadaşlar var.”

Konusu şu:

“Türkiye’de sanayinin dönüştürülmesi konumuz. Ana çerçevesi oluşan kitapta, Türkiye’de katma değeri cezalandıra değil, ödüllendiren mali sistem üzerinde çalışıyoruz.”

İkinci proje şu:

“Bursa’da aslında hep oluşturulmaya çalışan ama bir türlü gerçekleştirilemeyen bir konu var. Herkesin saygı duyacağı, kabul edeceği, düşünce kuruluşu benzeri bir yapı oluşturmak istiyoruz.”

Ardından…

“Bu yapının sekreteryası olacak. Profesyonel araştırma grupları olacak” dedi ve şunu açıkladı:

“Avrupa Birliği fonlarıyla ilgili çalışmalar yapabilir. Demokratikleşme, kırsal kalkınma, sosyal politikalar ve gelir dağılımı konularında araştırmalar yapıp çeşitli kurumlara rapor hazırlanabilir.”

Bu çalışmalar, çekirdek grubun yanında oluşturulacak uzman grubuyla yapılacak.

Sarıgülcüler mutlu dönüyor

Türkiye Değişim Hareketi ilk büyük buluşmasını dün İstanbul’da gerçekleştirdi.

TDH lideri Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün İstanbul Buluşması adıyla gerçekleştirdiği Abdi İpekçi Spor Salonu’ndaki organizasyon büyük ilgi gördü.

Toplantıya…

TDH İl Başkanı Şenol Seven başkanlığında Bursa’dan 11 otobüs ve 3 midibüsle katılım oldu. Bursa ekibi gece 02.30’da yola çıktı, dün öğlerden sonra da heyecanları daha artmış ve mutlu şekilde Bursa’ya döndüler.

Abdi İpekçi Spor Salonu’nun içi ve dışındaki geniş alan tamamen dolarken, Sarıgül yoğun kalabalık nedeniyle içeriye girerken zor anlar yaşadı.

Konuşmasında ise, partiyi tepede 15-20 kişinin bir araya gelmesiyle kurmak istemediklerini, tabandan halkın katılımıyla kurmaya başladıklarını söyledi ve “Tabanda toparlanın, öyle gelin” mesajı verdi.

Türkçe sadece Nilüfer’in sorunu mu?

Dikkatimizi çeken bir durum var: Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey geçen dönemden buyana Türkçe kullanımı ve işyerlerine Türkçe tabela konusunda çok hassas. Bu yönde kampanyalar bile düzenliyor.

Yabancı kelimelerden oluşan işyeri sayısının artma eğilimine karşın Bozbey’in çabası çok önemli. Cumartesi günü de Dil Bayramı nedeniyle tek mesaj Nilüfer Belediyesi’nden geldi.

İyi de…

Türkçe yalnızca Nilüfer Belediyesi ve Mustafa Bozbey’in sorunu mu? Başta Büyşükşehir, diğer belediyelerin ilgi alanına girmiyor mu?Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 28-9-2009

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*