En uzun kampanyanın gölgede kalan finali…

En uzun kampanyanın gölgede kalan finali…  Geçmişte 40 gün kala listenin İlçe Seçim Kurulu`na verilmesiyle başlayan seçim kampanyaları, 4 ay önceden başladı. Adaylar yoruldu, seçmen usandı, bütçeler aşıldı. Fakat helikopter kazası finali gölgede bıraktı…


Siyasi partilerin adaylarını seçimden 40 gün önce İlçe Seçim Kurulları’na teslim etmeleri gerekiyor.

Bu seçimde tarih 17 Şubat’tı. Adaylar kesinleşecek, propaganda çalışmaları başlayacaktı. Geçmişte de böyle olmuştu.

Fakat…

Böyle gelişmedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, teşkilatına adayların yılbaşı öncesi belirlenmesi talimatı tüm seyri değiştirdi.

Öncelikle…

Aday adayları kasım ayında harekete geçtiler. Kendilerini tanıtmak isteyenler bilbord reklamlarına da girişince, seçim havası 5 ay önceden solunur oldu.

Sonra…

Cumhuriyet Halk Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi adaylarını aralık ayında açıkladılar. Adalet ve Kalkınma Partisi ise aralık ayında başladığı “toplu aday açıklama” seanslarını Bursa için ocak ayı ortasında tamamladı.

Böylece…

Adayların çalışmaya başlamasıyla birlikte, aralık ayından itibaren seçim atmosferine girildi.

Çok uzun kampanya dönemi oldu. Adaylar yoruldu, seçmen dinlerken usandı. Süre uzun olunca kampanya bütçeleri de inanılmaz rakamlara çıktı.

Derken…

En uzun seçim kampanyasının finali, Kahramanmaraş’tan gelen haberle gölgede kaldı. Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nu taşıyan helikopterin düşmesi, siyasi parti liderlerine son 3 gündeki mitinglerini iptal ettirdi.

Helikopter enkazına 48 saat sonra ulaşılabilmesinin tartışmaları da seçimi unutturdu.

Sonuçta…

Hızlı başlayan en uzun kampanya acı haberle aniden kesilmiş oldu.

Son günde Nilüfer sakin… Yıldırım’da ise AK Parti’ye sürpriz katılımlar seçime hareket getirdi

Merkezde iki ilçede sandıklar açılana kadar nefes nefese yarışın süreceği anlaşılıyor.

Düne baktığımızda…

Nilüfer’de sakin bir hava görüyoruz. Adaylar son güne tempolarını biraz düşürerek girdiler. Daha çok da esnaf ziyaretlerine yöneliyorlar.

Buna karşın…

Son güne girerken Yıldırım’da daha kıran kırana bir seçim yaşanıyor.

Son güne önde giren Adalet ve Kalkınma Partisi Adayı Özgen Keskin ile hemen arkasındaki Milliyetçi Hareket Partisi Adayı Cüneyt Karlık arasında müthiş bir mücadele var.

Hatta…

Karlık’ın, Keskin’in ensesinde olduğunu söylemek bile mümkün.

Görünen o ki…

Cumhuriyet Halk Partisi Adayı Bahattin Kuşoğlu’nun alacağı oy oranı, Yıldırım’da seçim sonucunu belirleyen en önemli etkenlerden biri olacak.

••••••••••

Bununla birlikte…

Sandık öncesi son güne girerken Yıldırım’da son kozlar da ortaya konmaya başlandı.

Nitekim…

Önceki gün MHP Adayı Cüneyt Karlık, 1990’lı yılların başında Anavatan Partisi İlçe Başkanı olduğu dönemde, birlikte siyaset yaptığı arkadaşlarıyla bir araya geldi.

Daha doğrusu…

Girdiği seçim yarışında, eski arkadaşlarının desteğini istedi. Buluşma haberi de yerel medyaya, “Eski Anap’lılardan Karlık’a tam destek” şeklinde yansıdı.

Derken…

Yıldırım’daki siyaset dengeleri açısından çok önemli bir gelişme dün yaşandı.

Anavatan Partisi’nde, Karlık’tan sonraki süreçte Yıldırım İlçe Başkanlığı yapan, daha sonra İl Yönetim Kurulu’na giren ve İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Mehmet Çetin sürpriz şekilde AK Parti’ye katıldı.

Törende Çetin’e rozetini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik taktı.

Yanı sıra…

Yine Yıldırım’da gözlerden kaçan bir katılım daha yaşandı son günler içinde.

Demokrat Parti Yıldırım İlçe Başkanı olarak görev yaparken, Genel Başkan Süleyman Soylu’ya il yönetimi tarafından “Yıldırım Adayımız” denilerek tanıtılan, adaylık hazırlıklarına başladığı sırada da “Kusura bakma, Yıldırım Adayı olarak Yavuz Yenidünya’yı tercih ettik” denilen, sonrasında ise belediye meclisi listesinin hazırlanması sırasında Yenidünya ile ters düştüğü için ilçe başkanlığından istifa etmek durumunda kalan Gürhan Acar da yine törenle AK Parti’ye katıldı.

İki katılımı da önemsemek gerektiğini düşünüyoruz.

Çünkü…

Merkez siyasetinin bir dönemine damgasını vuran ANAP ve DYP gibi yakın geçmişin güçlü iki partisinn iki eski ilçe başkanının aynı süreçte, üstelik adaylık beklentisi olmaksızın AK Parti’ye katılmaları siyasetin yakın gelecekteki şekillenmesi açısından da önemli.

Mustafa Dündar ve Osmangazi

3 dönem yaptığı Batı Trakya Türkleri Derneği Bursa Şube Başkanlığı göreviyle kendini tanıttı. 3 Kasım 2002’de Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa Milletvekili olarak seçildi.

Dışişleri Komisyonu Sözcüsü olarak önemli bir görev üstlendi.

22 Temmuz 2007 genel seçimde AK Parti Bursa listesinin onikinci sıra adayıydı. AK Parti 10 milletvekilinde kalınca ikinci dönem seçilemedi.

Küsmedi, kırılmadı, partisinden kopmadı, her etkinlikte hazır bulunmayı sürdürdü.

Yerel seçim süreci geldiğinde, Osmangazi’den aday adayı oldu.

Doğrusu…

Tablo içinde pek fazla şans verilmiyordu. Ama AK Parti yarın yapılacak seçim için Osmangazi Adayı olarak Mustafa Dündar’ı seçti.

Her fırsatta söylüyoruz…

Milletvekilliği ve bakanlık yapmış kişilerin, döndükten sonra yerel siyasetin içinde olmalarını, yeni görevler üstlenmelerini önemsiyoruz.

Bu noktada…

Mustafa Dündar da, milletvekilliğinden sonra Osmangazi Belediye Başkan Adayı olarak önemli bir adım attı.

Adaylığının başlangıcında kimi eleştirilerle karşılaştı. Fakat ilerleyen süreçte, temiz ve dürüst kişiliğiyle güven verdiği, seçmenle çok sıcak diyalog geliştirdiği gözlendi.

Araştırmalar…

Yarınki seçimde Mustafa Dündar’ın açık ara kazanacağını gösteriyor. Bu sonuçlar da, Dündar’la birlikte yarından itibaren Osmangazi’de yeni bir dönem başlayacağı anlamına geliyor.

Tarım sorunları Meclis yolunda

Herkes her fırsatta tarımın öneminden söz eder. Ama nedense çözüm noktasında tarım kesimi temsilcileri pek yer bulamazlar.

Görünen o ki…

Bu seçimde tarımın makus talihini Rıdvan Özdemir kırıyor. Uzun yıllar Ağaköy Kalkınma Kooperatifi Başkanı olarak Bursa tarımına önemli hizmetlerde bulunan, Doğru Yol Partisi safları arasında Bursa siyasetinin de içinde olan Rıdvan Özdemir, yarın yapılacak seçimde Milliyetçi Hareket Partisi Gürsu listesinden İl Genel Meclisi birinci sıra adayı.

Üstelik…

Seçildiği takdirde takip edeceği tarımsal konular ve yöre çiftçisinin sorunlarını çözmeye yönelik İl Özel İdaresi yatırımlarını gösterir bir de kitapçık hazırlamış.

“Farklı düşünüyoruz, farkı göreceksiniz” sloganıyla oy isteyen Rıdvan Özdemir’in tarımın sesi olacağından hiç kuşkumuz yok.

İl başkanları anlaştı: Konvoy yok

Her seçimin son günü siyasi partiler kent merkezlerinde araç konvoylarıyla kent turu atarlar.

Fakat, partilerin uzun araç konvoyları seçim arifesinde kent trafiğini olumsuz etkilediği için, tepkiye yol açar.

Dün bu konuda Bursa’da bir gelişme oldu. AK Parti, CHP, MHP, DP ve DSP il başkanları aralarında anlaşıp son gün konvoyu yapmama kararı aldılar.

Ne var ki, bu kararın teşkilatlara bildirilmesinin ardından CHP Nilüfer’den “bugüne kadarki en büyük konvoy için” çağrı gelmesi kafaları karıştırdı.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 28-03-2009


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın