Coşku salondan taştı ve CHP’ye umut geri geldi

Coşku salondan taştı ve CHP’ye umut geri geldi  Çok partili dönemde CHP’nin belediyeyi kazandığı 1978 seçiminden buyana CHP kadrolarında böyle ilgi ve coşku görmemiştik. Baykal’ın 7 ilin adaylarını açıkladığı toplantı katılımlarla gövde gösterisine dönüştü…


İlk bakışta şunu söylemek mümkün: Cumhuriyet Halk Partisi’nin aday açıklama toplantısı, 6 ilin adaylarının açıklanmasının da Bursa’ya alınmasıyla izdihama dönüştü.

Doğru…

Uludağ Üniversitesi Fethiye Kültür Merkezi’ndeki izdihamda Bursa’nın yanısıra Bolu, Çanakkale, Eskişehir, Kütahya, Sakarya, Uşak ve Yalova illerinden gelenlerin katkısı çok büyüktü.

Ama…

Şunu da unutmamak gerekir: Nereden ve hangi nedenle gelmiş olurlarsa olsunlar, o kadar insanı oraya toplamak hiç de kolay bir iş değil.

Ayrıca…

Böyle bir organizasyonu, hem de çok kısa sürede yapabilmek sanıldığı kadar kolay değil.

Dün gördük ki…

Fethiye Kültür Merkezi ağzına kadar doluydu. Bırakın bir tek boş koltuğu, ayak basılabilecek bir tek karış yer bile yoktu. Onun için salonun kapıları kapatıldı, bir salon dolduracak kadar insan da dışarıda kaldı.

Izdihamı ve ilgiyi görünce, “Bu tören Atatürk Spor Salonu’nda yapılsaydı daha iyi olmaz mıydı?” diye sorular gündeme geldi.

Elbette…

Böyle bir program Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirilseydi, çok daha fazla kişinin katılımı sağlanabilir, çok daha coşkulu tablolar sergilenebilir, umutlar daha da artabilirdi.

Fakat…

Unutulmaması gereken bazı ayrıntılar var.

Örneğin…

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın adaylıak açıklaması ve partiye katılım için Bursa’ya geleceği hafta içinde belli oldu. Oysa Atatürk Spor Salodnu’nda oynanan maçlar var. Bu kadar kısa süre içinde o maçları başka yere almak, bunu da takımlara ve hakemlere duyurmak çok kolay değil.

CHP’nin bugünkü pozisyonu da bunları yaptırabilmeye müsait değil.

Yanısıra…

Baykal için program hazırlandığında Bursa Büyükşehir ve bazı ilçelerin adaylarının açıklanmasıyla partiye katılımlar söz konusuydu.

Ne var ki…

Cuma günü öğle saatlerinde 6 il daha eklendi. Yarım günde bütün her şeyi değiştirebilmek için sihirli değnek bile yetmez.

Yine de…

Bursa’da ilk kez gerçekleştirilen böylesine geniş bir organizasyonun içinden CHP Bursa örgütü başarıyla ve alnının akıyla çıktı.

Örgüt adına…

İl Başkanı Gürhan Akdoğan’ı kutlamak gerek. Bu kadar karışık bir organizasyonu bu kadar kusursuz başardı.

Dün de belirttiğimiz gibi…

İl Başkanı Akdoğan ile Parti Meclisi Üyesi Ali Nihat Irkörücü ikilisi önce parti içinde barışı sağlayarak, sonra kapıları dışarı açarak bu görüntüyü ortaya çıkardılar.

••••••••••

Bu noktada…

Çok özel bir paragraf daha açmak istiyoruz:

Yıllardır CHP’yi izliyoruz. Böylesine kalabalık, böylesine istekli ve böylesine coşkulu bir CHP organizasyonuna daha önce tanık olmamıştık.

Dünkü görüntüler bize, 1978 yerel seçimlerine giden süreci anımsattı.

Çok partili döneme geçilmesinden sonra CHP’nin Bursa’da belediyeyi kazandığı yegane seçim olan 1978 yerel seçimi öncesinde de benzer bir coşku vardı.

O coşku 1978’de sandığa yansımıştı.

••••••••••

Baykal’a gelince…

CHP liderinin konuşmalarını keyifle dinleyenlerdeniz ama dün en kısa Baykal konuşması dinledik. Baykal, aday açıklamaları ve partiye katılım nedeniyle konuşmasını yarım saatle sınırlı tutu.

Meraklı gözler…

Baykal’ın dün, devam eden Ergenekon soruşturması ve bazı yerlerdeki kazılara değinmesini bekliyordu. O ise “tarihî bir dönem noktasında bulunduğumuzu” anımsatmakla yetindi.

Bunun yerine…

“Türkiye’nin gerçek gündeminin ekonomi olduğunu” vurguladı.

Yolsuzluklara değindi, Deniz Feneri davasını sorguladı.

Ayrıca…

“Yıllarca CHP’ye oy vermemiş, merkez sağda Anavatan ve Doğru Yol seçmeni olmuş, AP’ye destek vermiş onbinlerce insan sorumluluk düştüğünü farkederek harekete geçme kararı aldılar” derken partinin kapısını merkez sağa açtı.

“Eski siyasi tartışmalar geride kaldı. Gün Türkiye’ye sahip çıkma günü” derken de yeni bir sayfa açtı.

Sonra da şu çağrıyı yaptı:

“Coşkunuzu, anlayışınızı sandığa kadar sakın ha kaybetmeyin.”

Baykal Kaleli’ye özel ilgi gösterdi

Fethiye Kültür Merkezi’nin sahnesinde CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 29 Mart 2009 yerel seçimleri için Bolu, Çanakkale, Eskişehir, Kütahya, Sakarya, Uşak ve Yalova adaylarını kısa cümlelerle tanıttı.

Sıra…

Bursa Büyükşehir adayı Sena Kaleli’ye gelince salonda müthiş bir dalagalanma oldu. Gördüğümüz kadarıyla insanlar ayağa kalktılar ve Kaleli’yi uzun uzun alkışladılar.

Bu tablo…

Tanıtımı yapan Baykal’ı da etkiledi. Hatta, salondan yükselen alkış üzerine “Durun, daha çağırmadık ki” dedi ve “Bursa’ya daha aday arıyoruz” diye de espri yaptı.

Salon tezahüratla karşılık verince de, “İşte Bursa’ya yakışan aday” diyerek Kaleli’yi davet etti. Sonra da, daha önce Yavuz Donat’ın köşesinde yer alan bir yol öyküsünü anlattı ve “Siz yola çıkan otobüsünüzü özel aracınızla takip ediyor, şoför hata yaptığında önüne geçiyor ve aracınızın anahtarını verip Bursa’ya dönmesini istiyor, sonra da otobüsü kendiniz götürüyormuşsunuz, doğru mu?” diye sordu. Kaleli de “Doğru” cevabı verdi.

Dün…

Kaleli’yi CHP tabanının bağrına bastığını da gördük.

Özel günü gövde gösterisine dönüştüren katılım

İl Başkanı Gürhan Akdoğan ve Parti Meclisi Üyesi Ali Nihat Irkörücü, milletvekillerinden de aldıkları destekle CHP’yi büyüten adımlar atıyorlar.

Bunun son örneğini dün gördük.

Rozetleri Deniz Baykal tarafından takılan yaklaşık 80 kişi CHP’li oldular. Üstelik, katılanların 40’a yakını Uludağ Üniversitesi’ndendi.

Akdoğan eski rektör yardımcıları., dekanlar ve akademisyenleri sayarken mikrofonu Baykal aldı ve “Eski rektör yardımcıları tamam da, üniversiteyi bu noktaya getiren eski rektör nerede?” deyince salondan alkış koptu.

Böylece…

Eski rektör Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran alkışlar arasında sahneye gelirken, Baykal tarafından onore edildi.

Oda başkanlarının, kamuoyunun yakından tanıdığı Dr. Ceyhun İrgil gibi isimlerin yanında dün ilgimizi çeken isimler de vardı.

Örneğin…

DP’de yönetim kurulu üyeliği yapan Yıldırım Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Atilla Karagöz ile DP İznik İlçe Başkanlığı yapan Murat Sülük bu isimler arasındaydı.

Kısacası, özel gün katılımlarla gövde gösterisine döndü.

Erdoğan bugün Altepe’yi açıklıyor

Yalnızca Adalet ve Kalkınma Partisi’nin değil, Bursa’da neredeyse tüm siyasi partilerin de merakla bekledikleri açıklama nihayet bugün yapılıyor.

Haberlere göre…

Erdoğan bugün Ankara’daki Altındağ Spor Salonu’nda Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe’yi Büyükşehir adayı olarak açıklayacak.

Ayrıca…

Bugün Osmangazi’de Mustafa Dündar’ın, Yıldırım’da Özgen Keskin’in, Nilüfer’de Işıl Zeliha Gençoğlu Maydaer’in, Gürsu’da Orhan Özcü’nün, Kestel’de Yener Acar’ın, Mudanya’da Hasan Aktürk’ün, Gemlik’te Cemal Aydın Aybey’in, Orhangazi’de Yusuf Korkusuz’un, İznik’te İsmail Yılmaz’ın, Yenişehir’de Bülent Hamdi Cingil’in, İnegöl’de Alinur Aktaş’ın, Keles’te Mustafa Bektaş’ın, Orhaneli’de İrfan Tatlıoğlu’nun, Büyükorhan’da Selçuk Selami Türkmen’in, Harmancık’ta Mustafa Çetinkaya’nın, Karacabey’de Ergün Koç’un ve Mustafakemalpaşa’da Sadi Kurtulan’ın adaylıkları da yine Başbakan Erdoğan tarafından açıklanacak.

Günler öncesinden oluşan genel kanının yanında, Genel Merkez’den dün Bursa teşkilatına gelen mesaj bu yönde.

Bu arada…

Başbakan’ın yeni dönemde düşünmediği Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin’in cuma günü Ankara’da bazı genel başkan yardımcılarıyla görüşüp son kez şansını denediği, ancak sonuç alamadığı konuşuluyor.

Görünen o ki…

Bugün Altepe’nin adaylığıyla birlikte, Bursa’da bir dönemin sona erdiği de resmen açıklanacak.

Yasal Uyarı: Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Olay Medya Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir. 11-01-2009


İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın