Mudanya Yolu şimdi de ‘ 3 lamba’ trafiğiyle tıkanıyor: Geçit geçilemiyor

3.5 yıl oldu… Bursaray’ı son istasyonu Emek’ten Şehir Hastanesi’ne ulaştıracak metro temeli 2 Nisan 2021 günü, dönemin Ulaştırma Bakanı olan Adil Karaismailoğlu tarafından atılırken hepimiz heyecanlıydık.
Üstelik…
Ulaştırma Bakanlığı’nın Bursa’da üstlendiği ilk raylı sistem yatırımı ihalesini mahkemenin iki kez iptal etmesine karşın umutlar yüksekti.
Projenin, 2023 başında bitmesi hedefleniyordu.
Ne var ki…
Yapılan iyi niyetli açıklamalarla yükselen umutlar müteahhide takıldı. Proje değişiklikleriyle süre de, çalışmalar da uzadı.
Olan da…
Geçit’te kazı nedeniyle yol kapatılınca esnafa oldu. Çoğu batıp dükkanını kapattı. İnsanlar arka yolda sıkışıp kaldı ve Geçit geçilemez hale geldi.
Geçen süreçte…
Bakan’dan Genel Müdür’e, milletvekillerinden il başkanına herkes  “bir an önce bitsin” çağrısı yaptı, ama müteahhit oralı bile olmadı.
Yol da, geçen yıl okulların eğitime başladığı gün trafiğe açılabildi.
Açıkça söylemek gerekirse…
Geçit’in içinde her iki yönde dörder şeritli yol çok da etkileyici oldu.
Fakat…
Geçit’te trafik sorunu bitmedi, kâbus sona ermedi.
Bunun iki nedeni var:
Birincisi…
Tarihi Geçit Köprüsü’Karayolları yenilemediği için Mudanya yönünden gelişte, Bademli ve Nilüferköy’den katılımlarla artan trafik iki şeritli köprüde tıkanıyor.
İkincisi…
Eskiden Geçit’te caminin önünde altgeçit ve iki hemzemin yaya geçidi vardı. Metro kazısıyla birlikte o altgeçit ortadan kalktı.
Projede 3 üstgeçit var, ama o üstgeçitler de yapılmayıp 3 noktaya trafik lambası kondu. Bu da büyük soruna dönüştü.
Genişleyip 4 şeride çıkan Geçit’teki yolda yayaların karşıdan karşıya 8 şeridi geçebilmeleri için sürenin uzaması, 3 lambada da  kırmızı ışıkta bekleme süresini arttırdı.
Özellikle, akşam saatleri Mudanya’ya gidiş Korupark önünde tıkanıyor.
Kısacası…
Geçit şimdi de lamba trafiği nedeniyle geçilemiyor.

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]