İsmet Hoca duyurdu: Leylekler Uluabat kıyısında Fadıllı’yı keşfetti, yeni leylek köyü geliyor

Prof. Dr. İsmet Arıcı… 30 yılı aşkındır Uluabat Gölü ve çevresindeki koruma alanı için çalışıyor. BUÜ Ziraat Fakültesi öğretim üyeliği yıllarının ardından emekli olsa da vazgeçmedi.
Özellikle…
Uluabat Gölü çevresinin koruma alanı olması için çalıştı, tarım arazilerini toplulaştırma projesi örnek oldu, leylekler üzerine yoğunlaştı.
Eşi…
Franziska Arıcı ile birlikte Uluabat Gölü kıyısındaki Eskikaraağaç’ın kaderini değiştirdi ve Ali Özkan’ın Karacabey Belediye Başkanı olduğu dönemde verdiği destekle leylek köyü ilan edilmesini sağladı.
Tahnit Müzesi’ne de eşiyle birlikte öncülük etti.
Aradığında heyecanlıydı…
“Leylekler Uluabat’ta yeni bir köy keşfetti” diye başlayıp şunu söyledi:
“Karacabey’in Eskikaraağaç Mahallesi Leylek Köyü olarak Türkiye’yi Avrupa Leylek Köyleri ağında temsil ediyor. Nilüfer’in Fadıllı Mahallesi de yeni Leylek Köyü olma yolunda.”
Şu bilgiyi verdi:
“2006 yılında Fadıllı’da köy içi elektrik hattı değiştirildiğinde, çoğalmanın olduğu 14 leylek yuvası vardı. Bugün 27 yuvaya ulaştı.”
Gölün…
Kuzeyindeki Eskikaraağaç’tan sonra doğusunda Akçalar’ın yanındaki Fadıllı’da leylek hareketliliğine dikkat çeken Prof. Dr. İsmet Arıcı şuna dikkat çekti:
“Bursa’nın diğer köylerinde leylek yuva sayısı azalırken, Fadıllı’da artması tesadüf değil. Fadıllı ve çevresinde beslenme alanlarının varlığı leyleklerin ilgisini arttırmış.”
Gözlemini paylaştı:
“Yıllar önce Eskikaraağaç’ta halkalanmış genç bir leylek Fadıllı’yı yurt edinmiş. Çoğalmasını burada sürdürüyor. 20’ye yakın yuvada da görsel hareketlilik ve leylek yaşantısı görülüyor.”
Önerisi şu:
“Fadıllı’daki potansiyeli ve canlılığı Bursalılara sunmak ve köyü ziyaret merkezi haline getirmek için bazı dokunuşlar gerekiyor. Örneğin, köye leylek gözetleme kulesi yapılabilir. Yeni yuva platformları yerleştirip ziyaret turları düzenlenebilir.”

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]