Hedefinde yeni nesil siyasetsiz ve çözüm odaklı sendikacılık var

Mayısın son günü… Av. Cüneyt Bülent Şeker’le ziyarete geldiğinde; başarılı olduğu, ama içeride kendini anlatamadığı Türk Eğitim-Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanlığı’ndan ayrılmış, Kamu Birliği Konfederasyonu’na bağlı Genç Eğitim Sendikası kurucu şube başkanı olmayı kabul etmişti.
Metin Öksüz’ü…
Deneyimli okul yöneticisi öğretmen ve deneyimli kamu sendikacısı olarak tanıyoruz. Özellikle eğitim alanında birikimi çok fazla.
Nitekim…
Av. Cüneyt Bülent Şeker’le bu kez Genç Eğitim-Sen Bursa Şube Başkanı olarak sohbet ederken Öksüz önce şu bilgiyi verdi:
“Bizim alanımızda 48 sendika var, ama bunların 5’i üye sayısı ve yapılanma olarak üst düzeyde.”
Tam burada…
“Fakat bu sendikalar ne yazık ki siyasi kimlikleriyle algılanıyorlar” dedi ve Bursa Şube Başkanı olarak Genç Eğitim-Sen’in çizgisini açıkladı:
“Bizim en önemli farkımız, siyasetsiz yeni nesil sendikacılık. Tüm partilere eşit mesafedeyiz, konulara siyasi kimlikle yaklaşmıyoruz.”
Şunun altını özenle çizdi:
“Derdimiz, eğitim çalışanlarının sorunlarını dile getirmek. Başka hedefimiz de, hesabımız da yok. Onun için hızla büyüyoruz.”
Sendikacılık anlayışlarını şöyle dile getirdi:
“Eleştirirken, yapılması gerekenleri de söyleyeceğiz. Sadece sorunları dile getirmeyeceğiz, çözüm yolunu da göstereceğiz. Amacımız bağcı dövmek değil, hep birlikte üzüm yemek.”
Sık sık…
“Çatışmacı ve polemik yanlısı değiliz, çözümden yanayız” vurgusu yaparken, Eğitimde Şiddeti Önleme Yasa Tasarısı hazırlayıp TBMM’deki partilere verdiklerini söyledi.
Sahadaki durumlarını sorunca da şu cevabı verdi:
“Genç, yeni sendikayız. Eğitim çalışanlarından çok büyük teveccüh var. Üye sayımız her gün hızla artıyor.”
İddiası şu:
“Siyasetsiz sendikacılıkla Bursa’da sendikal dengeleri değiştireceğiz. Genç Eğitim-Sen’le Bursa’yı gençleştireceğiz. Birlikte gülümseyelim istiyoruz, çünkü birlikte güzeliz.”

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]