Sahipsiz hayvanlar sorununu geçmişte öldürmeden çözen Bursa, yine çözer

Şurası gerçek… Sokaklardaki sahipsiz hayvanlar saldırganlaşabiliyorlar ve bu nedenle zaman zaman tehlikeli hale geliyorlar. Toplumun güvenliği  adına elbette bir çare bulunması gerekiyor.
Gündemde ise…
Sahipsiz hayvanların uyutulması, gerekli hallerde de öldürülmelerine ilişkin yasa hazırlığı ve buna can dostlara duyarlı vatandaşların tepkisi var.
Böyle bir süreçte,…
2004’te Osmangazi Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürü ve 2009’da Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanvekilliği üstlenen meslektaşımız Saffet Yılmaz’dan mesaj geldi.
Mesajında…
“Sahipsiz hayvanlar meselesi 2000’li yılların başında da gündemdeydi” deyip, Recep Altepe’nin Osmangazi Belediye Başkanı olduğu dönem başlayan uygulamayı soruna çözüm yolu olarak gösteriyor.
Anımsattığı şu:
“Hamitler Yenikent’te Osmangazi Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam Merkezi’ni kurmuştuk. Devlet 110 dönüm ormanlık alanı tahsis etmişti. Belediye yüklü bir yatırımla, hayvanların sağlıklı ve mutlu yaşayabilecekleri tesisler yapmıştı.”
Şunun altını çiziyor:
“O zaman da iktidarda AK Parti vardı ve AK Partili Başkan Recep Altepe, insani yöntemlerle çözüm için fedakarlıktan kaçınmıyordu.”
İşleyişe dikkat çekiyor:
“Tesiste her yıl binlerce hayvan tedavi edilip kısırlaştırılıyordu. Sorunlu olanlar eğitiliyordu. Eğitime cevap vermeyenler tesisteki büyük doğal alanlarda hayatını sürüyordu.”
Ardından…
“Tesis giderleri belediye kaynaklarıyla orada açılan kafe-yeme içme mekanı ve hediyelik eşya alanı gibi yerlerin geliriyle karşılanıyordu” deyip şunu da bir kez daha gündeme getiriyor:
“Bu sistem, dönemin AB Genel Sekreteri Gunter Verheugen’i bile Bursa’ya getirdi. Eşiyle geldi, tesisi inceledi, gördüklerinden çok mutlu oldu ve her yerde örnek gösterdi.”
Söylediği şu:
“Sahipsiz hayvanlar sorununu geçmişte Bursa çözmüş, sokaktaki hayvan sayısı azalmış, yıllarca sorun yaşanmamıştı. Öldürmeden yine çözülür.”