Zor yıllardan zirveye: Çağlar BUSİAD’da yaşamını anlattı

Adım attığımızda… Bursa Sanayici ve İşinsanları Derneği’nin Kültürpark içindeki BUSİAD Evi’nin 1995 yılında açılışı gözümüzde canlandı.
O gün…
Bursa iş dünyasında kendilerine yakışır bir binaya kavuşma mutluluğu vardı.
Aynı bahçeyi…
Çarşamba akşamı Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar’ın Cavit Çağlar: Fırtınalı Bir Yaşamöyküsü adlı kitabıyla ilgili sohbeti için gelenler doldurdu.
İzlenimimiz şu:
Bursa iş dünyası; aralarından yetişen, dilini anladıkları Çağlar’ı sıcak yaz gecesinde dikkatle dinlediler. Çağlar da onların ne düşündüklerini anlıyor.
Şöyle de söylenebilir:
Ailesiyle Meriç Nehri’ni kayıkla geçerek Türkiye’ye kaçak giren bir çocuğun 25 bin kişinin çalıştığı 5 fabrikayla sanayi ve iş dünyası zirvesine, rahmetli 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’le de siyasetin zirvesine çıkışının tanıklık ettikleri aralarından biri için BUSİAD Evi bahçesine geldiler.
Kolay bir öykü değil gerçekten de.
Yakın arkadaşı Erman Yerdelen ve kitabının yazarı Hulusi Turgut’la katıldığı gecede Çağlar’ın da kendini evinde ve aile içinde hissettiğini fark ettik.
Konuşmasına da…
Katıldığı televizyon programları ve söyleşilerde dile getirdiği bir noktaya işaret ederek başladı:
“Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet sayesinde buradayız. Cumhuriyet olmasaydı, ben de sizler de vatandaş olamayacaktık. Onun için vatandaşlığın kıymetini bilin.”
Ardından…
Kitapta uzun uzun anlattığı çocukluk ve gençlik yıllarından kısa bölümler aktardı, tekstil piyasası için Sultanhamam Üniversitesi kabul ettiği anılarını paylaştı.
Uçak düşürme sonrası Rusya’yla yaşanan krizi nasıl çözdüğünü anlatırken, “Çözülmeseydi Ukrayna’nın durumuna düşerdik” diyerek önemli mesaj verdi. Azerbaycan’daki lider değişimi anıları da çok ilgi gördü.
Bursa’ya özdeşleşmiş sanayici ve devlet adamı olarak “Bursa çok iyi bir şehir, çalışanı seviyor. Benim hep arkamda oldu” dedi.
Uyarısı önemliydi:
“Türkiye fırsatlar ülkesi, ama dürüst olmak lazım.”

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]