Atatürk Stadı yeniden yapılır ve kentin anıları canlanır mı? Umut doğdu

2016’da… Bursa’da yaşayanların anılarının olduğu Atatürk Stadyumu yıkılırken herkeste hüzün vardı.
Gerçi…
Süper Lig Şampiyonu olmuş Bursaspor’un maçlarını oynayacağı, milli maçlara ve Avrupa şampiyonalarına evsahipliği yapacağı heyecanıyla timsah figürlü harika bir stat yapımı başlamıştı, ama Atatürk Stadyumu’nun yıkımı kararı kimsenin içine sinmemişti.
Yine de…
Kapalı Tribünü’nün yıkılmayıp spor müzesine dönüştürüleceği açıklamaları teselli oldu. Fakat, sonradan o bölüm de depremsellik nedeniyle yıkılınca kentin anılarının yaşadığı stat tarihe karıştı.
Son günlerde…
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in seçim kampanyasındaki açıklamaları ve seçim sonrası gündeme gelen istekler, “Atatürk Stadı yerinde yeniden yapılır, kentin anıları yeniden canlanır mı?” beklentisini doğurdu.
Nitekim…
CHP’nin eski il başkanlarının Bozbey’i ziyaretinde de konu gündeme geldi.
Bunun üzerine…
Stadın yıkılacağı günlerde Atatürk Stadyumu Yıkılmasın mücadelesi başlatan ekibin liderlerinden Ali Küçüksarı ile konuştuk.
Bursaspor’un Enes Çelik başkanlığında yeni yönetim ve heyecanla ayağa kalkma mücadelesi başlattığı şu günlerde Küçüksarı da gelişmeler üzerine heyecanını dile getirdi:
“Atatürk Stadyumu’nda tüm Bursa’nın anıları var. Şampiyonluk yaşanan anıtsal yapının yıkılmamamsı,  yerinde korunup yaşatılması gerekiyordu.”
Şunu anımsattı:
“Kapalı Tribün’ün korunup Türkiye’nin ilk Spor Müzesi’ne dönüştürülmesi prestijli proje olacaktı, ama o da yıkıldı ve fırsat kaçtı.”
Sonra da…
Yeniden umutlanmasına yol açan gelişmelere dikkat çekti:
“Son zamanlarda, Atatürk Stadyumu’nun yerinde yeniden yapılması konuşuluyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Bozbey de bu yönde açıklamalar yapıyor. Bu da, yıkılmaması için mücadele veren bizlerin, yerinde yeniden yapılacağı umutlarını yeşertiyor.”
Bu umut kentte giderek yayılıyor.