Yeni Başkan Bozbey’den seçim gecesi sıcağı sıcağına ilk mesaj: İlk işi Bursa’nın planları

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Gerçekten de… Süreciyle ve atmosferiyle farklı seçim oldu. Bir kere, aday adaylığı süreci çok uzun oldu. İkincisi adaylar belli olduktan sonra hem AK Parti, hem CHP benzer kaotik süreçler yaşadılar.
İlk kez…
İki partide de adaya tepki için istifa eden ve görevden alınan ilçe yönetimleri oldu. İlk kez aday gösterilmeyince başka partiye geçen belediye başkanları oldu.
İşte…
Genel yönetimi ilgilendiren emekliler ve hayat pahalılığı tepkilerinden kaynaklı etkilerin de fazlasıyla yansıdığı bir seçim günü yaşadık.
Pazar gecesi…
Saat 22.00’de, CHP Büyükşehir Adayı Mustafa Bozbey 8 puan farkla öndeyken, meslektaşımız İhsan Aydın’la birlikte görüştük.
“Farkın 12 puana kadar çıkmasını beklediğini” söyleyen Bozbey’e, “Yarın nasıl bir gün olacak?” diye sorduk.
Şu cevabı verdi:
“Bursa’nın gülümseyeceği gün olacak. ‘Gülümseyin Bursa’dasınız’ diyeceğiz.”
İlk iş olarak ne yapacağını sorunca da şunu söyledi:
“Hiç zaman kaybetmeyip hemen işe koyulacağız. Önceliğimiz de planlar olacak. Bursa’nın planlarını yapacağız. Kentin anayasası kabul ettiğimiz 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı’nı hemen hazırlayacağız.”
Ardından…
“Bursa’nın kaybedecek zamanı yok” deyip şunu vurguladı:
“Bursa’nın ulaşım, sağlık, turizm, tarım master planlarını yapacağız. Bu planlarla birlikte kent anayasasını oluşturacağız.”
Bununla birlikte…
Büyükşehir personelini ziyaret edip görüşmeler yapacağını da ekledi.
Görüşmenin ardından…
Bozbey’in yanından ayrılırken şunu düşündük:
Yönetim dönemine kent planlarıyla başlamak, tam anlamıyla bir teknik adam bakışı. Dahası; planı önceleyeceğini söylemesini, popülist davranmayacağının işareti kabul ettik.