Dirençli, güvenli, ulaşılır, turizm kenti: Dalgıç’ın hayalindeki Mudanya!

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Deniz Dalgıç… Başarılı bir basketbolcuydu. Kısa adıyla TED olarak bilinen Türk Eğitim Derneği Koleji’yle iyi bir eğitimci oldu. İş dünyasında da parladı.
Yaptığı her işte, insan ilişkilerinde etkileyici ve başarılı olduğu bilinir.
31 Mart’ta…
CHP Mudanya Adayı olarak sandık yarışına girecek olan Deniz Dalgıç’la sohbet ederken, önce yola çıkış gerekçesini açıkladı:
“İnsanca yaşamanın gerektirdiği temel ihtiyaçlardan maalesef mahrum kalmış bir Mudanya’da yaşıyoruz.  Bunları gidermek için yola çıktık.”
Sonra da…
Gelir gelmez el atacağı üç kritik probleme dikkat çekti:
“Dirençli ve güvenli Mudanya yaratmak istiyoruz. Öncelikle afet riskli yapıları dönüştüreceğiz. 1999 depreminden beri hiçbir şey yapılmamış, hemen envanter çıkaracağız. Koruma Bölgesi’nde tarihi yapılar var. Koruma diye kendi haline bırakılmış. Bunları güçlendirmemiz lazım.”
Şunu vurguladı:
“Gittiğimiz yerlerde, insanımız afet anında toplanma alanları istiyor. Mutlaka oluşturmak zorundayız.
Bu noktada…
“Mudanya’nın afet riski yanında sel ve yangın riski de var” deyip, son 2 yılda yaşanan 2 büyük seli anımsattı. Yangın anında da itfaiyenin giremediği sokaklar ve ulaşamadığı yapılar olduğunu söyledi.
Üzerinde durduğu öncelikli konulardan biri şu:
“Mudanya’da ulaşım sorunu çok büyük. Otopark yok. Biz ‘Mudanya’yı turizmle kalkındıracağız’ diyoruz, ama 45 kilometrelik sahil şeridimize turistleri ulaştıracak yollarımız yok.”
Şuna dikkat çekti:
“Mudanya’nın ötesine, Kumyaka, Tirilye, Eşkel’e gidebilmek için Mudanya merkezden geçmek gerekiyor. Bu da trafik, hava ve ses kirliliği nedeni.”
Bu noktada…
“Mustafa Bobey’in; Büyükşehir’i kazandığında Geçit’ten Mudanya merkeze metrobüs ve Mudanya-Güzelyalı arasında tramvay projesi var” dedi ve ekledi:
“Toplu ulaşımla kente günübirlik turisti ulaştırdığımızda trafik sorunu da, otopark ihtiyacı da önemli oranda azalacak.”