Hızlı trenin Bursa’ya geleceği umudu arttı, ama Karacabey-Bandırma’ya gitmesi uzun sürer

HIZLI TREN TÜNEL ÇALIŞMALARI
HIZLI TREN TÜNEL ÇALIŞMALARI

11 Kasım 2023 Cumartesi… Ulaştırma Bakanı Abdülkadir Uraloğlu, yapımı tamamlanan DOSAB’ı otoyola bağlayacak yol açılışı için Bursa’ya geldi, hızlı tren ve Şehir Hastanesi metrosu şantiyelerinde incelemeler yaptı.
O gün…
Tören ve basın toplantıları dışında, Bakan Uraloğlu’nun incelemeler sırasında söylediklerini “Hedefleri öne çekti, heyecan verdi” başlığıyla kendi kaynaklarımızdan aldığımız bilgilerle aktardık.
Bursa’ya…
65 yıl önce sözü verilen, 11 yıl önce temeli atılan hızlı tren için daha ne kadar bekleyeceğimize yönelik görüşmeyi şu cümlelerle duyurduk:
…Bilgi aldığı projelerin hedeflenen bitiş tarihlerine Bakan olarak müdahale etti ve yeni hedef tarihler verdi.
İlk ayarlamayı…
50 milyar liralık maliyetiyle Bursa’nın Ulaştırma Bakanlığı eliyle aldığı en büyük ulaşım yatırımı olan hızlı tren projesinin hedef tarihlerini öne çekerek yaptı.
Buna göre…
2025’te deneme seferlerine başlaması, 2026’dan itibaren de yolcu taşıması hedeflenen hızlı trenin hedef tarihini, “2025 başında deneme seferlerinin başlaması, 2025 son çeyreğinde de yolcu taşınması” olarak değiştirdi.
Değiştirirken de…
“Bu projenin bitişi 2026’ya sarkmayacak” uyarısı yaptı.
Hafta içinde…
TBMM Bütçe ve Plan Komisyonu’nda Abdülkadir Uraloğlu bu tarihlere yeniden vurgu yaparken, “En geç 2026 başı” dedi.
İzlenimimize göre…
Bursalılar da artık bu hedefe alıştılar ve trenin geleceğine inanır oldular.
Ancak…
Ulaştırma Bakanlığı aynı hızlı trenin Bursa’dan sonraki Karacabey-Bandırma etabı için 2028 yılı hedefi açıkladı.
Ne var ki…
Ocak ayında açıklanan kamulaştırmalarda, arazilerin yüzde 80’den fazlası için mahkemeye itiraz edildiği kulağımıza geliyor.
Bu da, kamulaştırma sürecinin uzaması demek. Mahkeme kararı sonrası proje kesinleşeceğine göre, Karacabey-Bandırma hattı 2028’den daha sonrasını bekleyecek.
Görüntü bu.