İsmet Karaca ne yapacak? CHP’de aday olacak yöneticiler için istifa genelgesi

CHP iL BASKANI iSMET KARACA
CHP iL BASKANI iSMET KARACA

Artık… Seçimin iyice yaklaştığı siyasetin aldığı kararlardan da anlaşılıyor. İlk genelgeyi geçen ay İYİ Parti gönderdi ve ilçe-il kongreleri kararı aldı.
Kararı…
Teşkilatlara gönderirken; yönetimlerin boşalmaması için “milletvekili adaylığı düşünen il-ilçe başkanlarının kongrelerde aday olmamalarını” istedi.
Ardından…
CHP Genel Merkezi de 21 Kasım tarihli genelgede MYK kararını duyurdu:
“Merkez Yönetim Kurulu’nun 21 Kasım 2022 tarihli kararı uyarınca, 2023 yılı içerisinde yapılacak milletvekili genel seçimlerinde aday adayı olmayı düşünenlerden aşağıdaki görevleri ifa edenlerin 05 Aralık 2022 ile 26 Aralık 2022 tarihleri arasında ğörevlerinden istifa etmeleri gerekmektedir.”
Ardından…
“İstifa dilekçelerinin bekletilmeksizin Genel Sekreterliğe gönderilmesi” istenip istifa etmesi gerekenler sıralandı:
İl Başkanları, İl Yönetim Kurulu Üyeleri, İlçe Başkanları, İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, Belde Başkanları, Belde Yönetim Kurulu Üyeleri.
Bir de uyarı var:
“İstifa edenlerin yerine Örgüt Yönetimlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’nın bilgisi olmadan seçim ya da atama yapılmaması, boşlukların doldurulmaması…”
Bu durumda…
Akla gelen ilk soru “CHP İl Başkanı İsmet Karaca istifa edecek mi?” oluyor.
Sorumuza…
Önce “Tüzük gereği seçime 6 ay kala yetki Genel Merkez’e geçiyor. İl ve ilçelerde boşalma olduğunda kongresiz atama yapılıyor. Onun için bu takvim her seçim dönemi işliyor” dedi ve kendi durumu için şunu söyledi:
“Ben henüz karar vermedim.”
Karar süreci şu:
“Kamuoyunda adaylığımla ilgili beklenti var, ama önce Genel Merkez’deki yetkili makamlarla görüşeceğim. 3 yıldır çalıştığım ve siyaset yaptığım arkadaşların görüşlerini alıp öyle karar vereceğim.”
Şunu da ekledi:
“Bu partinin içinden geliyorum. 30 yıldır sandık görevlisi oldum, mahalle başkanlığı yaptım. Bu partinin her kademesinde görev yapmak onurdur.”

İlgili Reklamlar