En ağır engelliler olan otistik çocuklar çaresiz kalmasın: Umudun Adı Mavi

BURSA OTiZM DERNEGi BASKANI EMEL KANBEROGLU DOC DR MELDA MEDiNE SUNAY SEDA TABANLI
BURSA OTiZM DERNEGi BASKANI EMEL KANBEROGLU DOC DR MELDA MEDiNE SUNAY SEDA TABANLI

Proje… Bursa Teknik Üniversitesi ile Bursa Otizm Derneği ortaklığında hazırlandı. Adı da Umudun Adı Mavi olarak belirlendi.
Projenin kritikliği…
Engelli grupları arasında en ağırı olan otistik çocukların becerilerini geliştirip dışa kapalı davranışlarını sonlandırmayı hedeflemesinden kaynaklanıyor.
İşte…
İlkokul sonrası eğitimlerini sürdüremeyip evden çıkamaz hale gelen otistik çocuklara yönelik çalışmayı, proje ortakları olan Bursa Otizm Derneği Başkanı Emel Kanberoğlu, Bursa Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı ve BTÜ Engelli Öğrenci Birim Temsilcisi Doç. Dr. Melda Medine Sunay ile Öğretim Görevlisi Seda Tabanlı’dan dinledik.
Bursa’da engelliler için yapılan projelere destek veren Akın Karakız da sohbete katıldı.
Projenin hedefini Melda Hoca anlattı:
“Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı konan çocukların davranış problemlerinin azaltılması ve gereksinimleri olan becerilerin kazandırılması hedefleniyor.”
Ardından…
Bursa OtizmDerneği Başkanı Emel Kanberoğlu otizmi “bireyin dış dünyadaki uyarıları algılamasını, aldığı bilgileri düzenleyip kullanmasını etkileyen ve yaşam boyu süren gelişimsel bozukluk” tanımlayıp, sorunun 1-2 yaşlarında ortaya çıktığını vurguladı ve şuna dikkat çekti:
“Otistik çocuklar maalesef zihinsel gelişimle ilgisi olmayan, sosyal gelişimle ilgili yetersizlikte yaşıyorlar. Diğer engel gruplarına göre otizm, tanınma tarihi daha yeni olan, zihinsel engellilikten farklı engellilik grubu.”
Ailelerin de katılacağı 9 ay sürecek programı Doç. Dr. Melda Medine Sunay açıkladı:
“08-30 yaş aralığında 20 kız ve 20 erkek 40 kişiyle ebeveynleri katılacaklar. Otistik çocuklara özgüven kazandırma, denge, dikkat ve yoğunlaşma becerilerini geliştirme, spor ve benzeri faaliyetlerle sosyal ve fiziksel beceriler kazandırmayı sağlamak istiyoruz.”
Biz de…
“Otistik çocuklar çaresiz kalmasın” deyip projeyi destekliyoruz.

İlgili Reklamlar