Nihayet… Mudanya Yolu’nda kazı başladı, Geçit kazısı bayramdan sonra

SEHiR HASTANESi METROSU iCiN MUDANYA YOLUNDA ORTA REFUJDE KAZI BASLADI YOL DEGiSTi
SEHiR HASTANESi METROSU iCiN MUDANYA YOLUNDA ORTA REFUJDE KAZI BASLADI YOL DEGiSTi

İlk planlamaya göre… Şehir Hastanesi Metrosu kazı çalışmaları Mudanya Yolu’nda 1 Ekim 2021 günü başlayacaktı. Büyükşehir Belediyesi gerekli düzenlemeyi yapıp ana yolu servis yoluna almış, Geçit’te alternatif geçiş güzergahı oluşturmuştu.
Fakat…
Metro ihalesi, 28 Nisan 2021’deki Danıştay kararından sonra, bu kez İdare Mahkemesi tarafından ikinci kez iptal edilince her şey durdu.
Gerçi…
Davayı açan firmalar daha sonra başvurularını geri çekince projenin önü açıldı, ama çalışmaların da hızı kesildi.
Derken…
Projeyi üstlenen Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından proje değişikliği için çalışma başlatıldığını 7 Nisan günü duyurduk.
Buna göre…
Geçit bölgesinde yeraltında yoğun altyapı bulunduğu, Özdilek-Özhan önünden yeraltı deresi geçtiği, bunların deplasesinin zaman alacağı gerekçesiyle Ankara aldığı kararla metroyu Geçit’te yeraltından yerüstüne çıkarmayı planladı.
20 Nisan günü de…
Bursaray’ı Balat’ta hızlı trenle buluşturup Şehir Hastanesi’ne ulaştıracak projede Emek’teki son istasyondan Geçit girişindeki istasyona kadar yerüstünden gidileceğini, istasyondan 200 metre sonra hatın yeraltına ineceğini ve Şehir Hastanesi’ne kadar yeraltındar gideceğini duyurduk.
Mayıs ayı başında da, servis yoluna alınan Mudanya Yolu’nun proje değişikliği nedeniyle yeniden eski haline döneceği bilgisini aktardık.
İşte…
Beklenen o çalışmalar başladı.
Önce…
Geçit’ten Bursa’ya gidiş yönü eski haline getirilip kendi yoluna alınırken bir süredir çalışma alanı olarak yolun aktarıldığı orta bölge boşaltıldı. Geçit’e gidiş yönünde de otoyol viyadüğünün altından geçişi kolaylaştırmak için yeşil alanda genişletme çalışması yapıldı.
Edindiğimiz bilgiye göre…
Emek İstasyonu bitiminde başlayan kazı, projenin ana yolda hareketlenmesi anlamına geliyor. Bayramdan sonra da Geçit’te kazı başlayacak.

İlgili Reklamlar