Su yoksa, yaşam da yok… Büyüyen Bursa’nın büyük sorunu

OLAY BURSAYI BUYUTENLER DERGiSi BUYUYEN BURSANIN BUYUK SORUNU SU
OLAY BURSAYI BUYUTENLER DERGiSi BUYUYEN BURSANIN BUYUK SORUNU SU

Yıllardır… Olay okurları, Bursa belgeseli gibi dergilere alışkınlar. Bursa’da Yaşam marka oldu ve yayınlanan her sayısı kitaplıklarda yer buldu.
Yanı sıra…
Bursa’yı Büyütenler adıyla yayınlanan dergi de kentin üretim röntgeni olması yanında Bursa’nın güncel ve kronik sorunlarına bakışı, çözüme ilişkin önerilerin yer aldığı içeriğiyle bir başka belgesel oldu.
Nitekim…
Olay İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali İnan’ın yönetiminde, titiz çalışmanın ürünü olarak bayilere ulaşan Bursa’yı Büyütenler dergisi bu sayısında Bursa ve dünyanın en ciddi sorununu kapak konusu yaptı:
Büyüyen Bursa’nın büyük sorunu: Su
Gerçi…
Bu yıl kar yağdı, yağmur bol miktarda düştüğü için sıkıntı yaşanmadı, ama son 2 yıl bu mevsimde bile Bursa’da kuraklık alarmı yazıları kaleme aldık.
Dikkat çekici olan da şu:
6 yıl önce bu günlerde kardan kapanan yollar yazarken geçen yıl kuraklık uyarıları yaptık. O bakımdan bu yılki yağış gelecek yılın güvencesi değil.
Nitekim…
Olay’ın Bursa’ya armağanı Bursa’yı Büyütenler dergisinin Yayın Yönetmeni Nahit Kayabaşı da önemli bir noktaya dikkat çekiyor:
Bilim insanları, önümüzdeki yıllarda iklim değişikliği ve nüfus artışıyla birlikte su talebinin yüzde 50-70 oranında artacağını söylüyorlar.
Çözüm yolu belli:
Sanayilerin, proses suları yerüstü ve yer altı kaynaklarından çekerek temiz suları tüketmesinin önüne geçmek. Gri suyu tekrar kullanıma sokmak.
Yağmur suyunu depolamak. Alternatif su kaynakları için stratejiler geliştirmek.

Püf noktası da şu:
Topyekûn su seferberliğine girişmek.
Açıkçası…
Bir zamanlar sudan ibaret denilen Bursa, hiç bitmeyecek sanıp suyun değerini önemsemedi. Bu uyarı o nedenle önemli.
Oysa…
Küresel kuraklık dünyayla birlikte bizim için de önemli. Gelecek yıllarda su krizi yaşamak istemiyorsak önlemini de şimdi almak gerekiyor.
Unutmayalım ki; su yoksa, yaşam da yok.

İlgili Reklamlar