İşte Bursa’nın Covid raporu: Günlük vaka sayısı 700, ama hâlâ 2. doz aşı olmayan 150 bin kişi var

COViD KORONAViRUS ASALIMA
COViD KORONAViRUS ASALIMA

Anımsıyoruz da… 2020’nin başında dünya koronavirüsle tanıştığında, geçmiş salgınlar gibi bunun da çok uzun sürmeyeceği düşünülüyordu. Hatta, “Kışı atlatalım, yaza kalmaz” deniyordu.
Ama öyle olmadı.
Covid-19 yaşamımıza girdi, alışkanlıklarımızı değiştirdi, dünyanın her yerinde aynı zamanda insanları evlerine hapseden virüs olarak tarihe geçti.
Bir yandan…
Virüsten korunabilmenin tek çare olan aşılamayı arttırmak için kampanyalar düzenlenirken, korunma kurallarının titizlikle sürdürülmesi çağrıları yapılıyor.
Yine…
“Ne kadar fazla mutasyona uğrarsa etkisi o kadar azalır ve pandemi süresi kısalır” düşüncesi de tutmadı. Sayısız mutasyona uğrayan virüs etkisini kaybetmediği gibi, her seferinde direncini arttırıp varlığını sürdürdü.
Nitekim…
Şimdi de Omicron adı verilen yeni varyant dünyayı tehdit ediyor. Avrupa’da pek çok ülke kazandığını düşünürken, yeniden kapanmaya gidiyor.
Bu noktada…
Türkiye için günlük korana tablosunu Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca her akşam açıklıyor, her akşam bıkmadan usanmadan “aşı olun” çağrıları yapıyor.
İlginç olan…
Kentli ve eğitim düzeyi yüksek kesimlerde, üstelik gençlerde aşıya direnç inanılır gibi değil.
Böyle bir atmosferde Bursa’nın son koronavirüs raporunu merak ettik.
Gördük ki…
Ekim ayı başında 1.900’lere ulaşıp 2 bin sınırına dayanan Covid vakaları şu an 700-800 arası seyir izliyor. Yani, korkulan sınırdan uzaklaşıldığı izlenimi var.
Fakat tehlike geçmedi.
Özellikle kış koşulları nedeniyle kapalı mekanlarda daha fazla zaman geçirilmesi, havalandırma sorunları tedirgin ediyor.
Rakamlara göre…
Bursa’da toplam 4.5 milyon doz aşı yapıldı. Fakat, ilk dozu olup ikinci doz aşı olmayanların sayısı 150 bini aşıyor ki, bu da bir başka tehlike.
Oysa…
Uyduruk bilgilere kanmadan bilimsel çağrılara kulak vererek aşıdan kaçmamak gerekiyor. Kendimiz, ailemiz, sevdiklerimiz; çevremiz için başka yolu yok.