Maskeyi attık, mesafeyi kaldırdık, aşı da hızlanamadı: 2 bini aşan günlük vakayla Bursa rekora koşuyor

MASKELER ATILDI MESAFELER KALDIRILDI GUNLUK VAKALAR BiNi ASTI
MASKELER ATILDI MESAFELER KALDIRILDI GUNLUK VAKALAR BiNi ASTI

2 gün önce… Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca vaka sayılarını verirken vaka sayısı artışında Bursa’nın birinci olduğunu açıkladı.
Böylece…
Aylardır konuştuğumuz uzmanların en büyük korkuları gerçeğe dönüştü:
“Okullar açılınca çocukların yakın teması artacak. Yaz bitip soğuk günler başladığında kapı-pencereler kapanacak ve havalandırılmamış mekanlar sorunu başlayacak.”
Her şey ortada…
2 yıla yaklaşan pandemili yaşam koşullarından sıkılanlar bireysel önlemlerden vazgeçtiler. Maskeler atıldı, mesafe kaldırıldı, aşı rehaveti arttı. Açık havadan kapalı mekana geçişle virüsün en sevdiği havasız ortamlar dolup taştı.
Öyle olunca da…
Sağlık Bakanı Koca’nın açıkladığı ve Bursa’nın birinci olduğu tablo çıktı.
Sabah…
Bursa’daki günlük vaka sayılarını merak edip sorduğumuzda, 2 bini aştığı bilgisiyle karşılaştık. Bursa’daki hastanelerin yoğun bakım yatağı doluluk oranının yüzde 90’ı aştığını da hemen ekleyelim.
Geçen hafta 1800’lerde olan günlük vakaların, az önce vurguladığımız gibi kapalı mekan düzeni, bireysel önlemlerin bırakılması ve aşı ciddiyetsizliği nedeniyle arttığı anlaşılıyor.
Gidişat hiç iyi değil. Bu umursamazlık devam ederse vaka sayıları çok daha artar ve kâbus dolu günler Bursa’ya yeni rekorla gelir.
Nitekim…
Konuştuğumuz uzman, aşılama hızında durgunluğa dikkat çekip şunu söyledi:
“Aşılama bu kadar uzun sürmemeliydi. Başladığı hızla devam edip 3 ayda tamamlanmalı ve virüsün dolaşımı kırılmalıydı.”
Şunun altını çizdi:
“Tam aşılama 3 ay içinde yüzde 80’lere ulaşabilseydi virüsün dolaşımı kırılacak, alanı daralacaktı. Bu olmayınca virüs kendine yeni yerleşimler buluyor ve gücünü kaybetmiyor.”
Vaka artışının nedeni de burada:
“Bursa’da tam doz aşı yüzde 73’lerde kaldı. Bir de; ilk doz sonrası 2. ve ikinci doz sonrası 3. dozu aşı etkisini kaybettikten sonra olanlar var.”
Bu da sorunun bir parçası.