Ankara siyasetinde güz dönemi: Herkes sahada, tüm hesaplar vatandaşın ekonomisi için

VATANDASIN EKONOMiSi TERCiHiNi NASIL DEGiSTiRiYOR ERKEN SECiM BEKLENTiSi
VATANDASIN EKONOMiSi TERCiHiNi NASIL DEGiSTiRiYOR ERKEN SECiM BEKLENTiSi

Pazar günü… Zaman zaman görüş ve izlenimlerini öğrenip Ankara siyaseti çıkarımları yaptığımız, her partideki dostlarıyla her şeyi duyabilen Ankara’daki eski bir dostumuzla sohbet ediyorduk.
“Erken seçim beklentisiyle ilgili yazını okudum” diye söze başladı.
Söylediği…
19 Ağustos günü yayınlanan ve 2023 Haziran’daki seçimin 10 ay öne çekilip 2022 ekim-kasım aylarında olabileceği tahminiydi.
Aynı yönde…
Deneyimli siyasetçi dostumuz da Ankara’nın şifreleri tablosu çizdi:
“Siyasi tercihleri vatandaşın ekonomisi belirliyor. Onun için, vatandaşın ekonomisiyle ilgili gelişmeler doğru takip edilmeli.”
Yani…
“Vatandaş ekonomisi bozulduğunda siyasi tercihini gözden geçirir. Bu gerçeği siyasetçi bildiği için kritik süreçlerde vatandaşın ekonomisine yönelik adımlar atılır.”
Baş döndürücü sosyoekonomik yol haritası çizdi:
“Üniversite puan barajı düşürüldü. Memura ve kamu işçisine beklenenden fazla zam yapıldı. 3600 gösterge gündemde. EYT sorununun çözümü, yeni öğretmen ve memur alımı masada.”
Şunun altını çizdi:
“Yılsonu asgari ücret bugüne kadarkilerden daha yüksek oranla artabilir, hesaplar buna göre yapılıyor.”
Devam etti:
“Ankara kulislerinde mali ve idari aflar konuşuluyor. Kredi faizlerinin düşmesi bekleniyor. Piyasada paranın bollaşacağı haberlerini duyuyorum. Otomobilde ÖTV matrahları değiştirildi, şimdi ÖTV indirimi bekleniyor.”
Dikkat çektiği bir nokta daha var:
“Uluslararası politikada Mısır, İran, Suriye ilişkilerini geliştirme girişimleri var. Birleşik Arap Emirlikleri’yle temaslar başladı. Bir yandan yeniden AB normlarına dönüyoruz.”
Sonra da, “Hiç şaşırma” dedi ve şunu söyledi:
“Toplumun tepkisine yol açan göçmenler konusunda Suriyelilerin dönüşü ve Afganların deport, yani sınır dışı görüntüleri karşısına çıkarsa şaşırma.”
Tarih bile açıkladı:
“Türkiye 2022 Kasım’da seçime hazırlanıyor.”