Başkan Aktaş açıkladı: Şehir Hastanesi metrosunda kazı başlıyor, hedef 2023

BUYUKSEHiR BELEDiYE BASKANI ALiNUR AKTAS
BUYUKSEHiR BELEDiYE BASKANI ALiNUR AKTAS

Eğer… Danıştay ihaleyi iptal etmeseydi, Bursaray’ı son istasyonu Emek’ten Şehir Hastanesi’ne ulaştıracak ve tümü yeraltından yapılacak hat için 2 Nisan günü düzenlenen temel atmanın ardından inşaat hayli ilerlemiş olacaktı.
Fakat…
Sonuçlarını 9 Mayıs günü bu sütunlardan duyurduğumuz yeni ihale, projede bazı değişiklikler yapılmasına da fırsat tanıdı.
Nitekim…
Geçit’te, ilk projede caminin bir bölümünü de içine alan istasyon 500 metre ileri taşındı, bazı noktalar yeniden çalışıldı.
2 gündür…
Mudanya Yolu’nda, Emek İstasyonu-Geçit arasında asfalt üzerine kırmızı işaretler görüyoruz.
İşaretlemeyi…
Olay’ı ziyarete gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a sorduk.
“Evet, kazılar başlıyor” dedi ve şu bilgiyi verdi:
“Geçenlerde AK Parti İl Başkanımız, milletvekillerimiz, Altyapı Yatırımları Genel Müdürümüz ve Büyükşehir Genel Sekreterimizin katılımıyla 4 saati bulan toplantı yaptık.”
Devam etti:
“Şehir Hastanesi’ne uzayacak metro hattıyla ilgili ayrıntıları ele aldık. Kamulaştırmaları ve güzergahtaki dükkanları bile konuştuk.”
Şunu açıkladı:
“İkinci ihaleden sonra yüklenici firma proje değişiklikleri ve hazırlıklarını tamamladı. Şimdi kazıyla birlikte Mudanya Yolu’nda inşaat başlıyor.”
Çalışmaların ne zaman başlayacağını da söyledi:
“İlk etapta Mudanya Yolu üzerindeki üstgeçidin sökümü yapılacak. Yine güzergah üzerindeki düzenlemelerle birlikte servis yolları düzenlenip açılacak. Sonra da ay sonunda metro için kazma vurulacak.”
Şunun altını özellikle çizdi:
“Metro hattının yapımı süresince Mudanya Yolu’nda trafiğin aksamaması için tüm tedbirleri alıyoruz. Örneğin yolda iki yönde de ikişer şerit açık kalacak. Yanı sıra servis yolları devrede olacak. Dileyen ana yolu, dileyen de servis yollarını kullanabilecek.”
Tarih şu:
“2023’te metro hattını açmak üzere bu ay sonunda kazılara başlıyoruz.”